• BIST 94.682
  • Altın 222,700
  • Dolar 5,6803
  • Euro 6,5153
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 16 °C

Madde Bağımlılığında Farkındalığı Artıran Site

Madde Bağımlılığında Farkındalığı Artıran Site
İzmir'de, madde bağımlılığı ile mücadele için hayata geçirilen kamusal iletişim kampanyası kapsamında, gençlere, ebeveynlere ve eğitimcilere yönelik...

İzmir'de, madde bağımlılığı ile mücadele için hayata geçirilen kamusal iletişim kampanyası kapsamında, gençlere, ebeveynlere ve eğitimcilere yönelik ayrı ayrı etkileşimli eğitim içerikleri sunan bir eğitim portalı hazırlandı.

İzmir Ticaret Borsası (İTB), Yaşar Üniversitesi ve İzmir İl Emniyet Müdürlüğünün iş birliği ile son yıllarda önemli bir sosyal sorun haline gelen madde bağımlılığı ile mücadele için önemli bir adım atıldı. Hayata geçirilen kamusal iletişim kampanyası kapsamında, gençlere, ebeveynlere ve eğitimcilere yönelik ayrı ayrı etkileşimli eğitim içerikleri sunan bir eğitim portalı hazırlandı. Hizmete sunulan "www.farkindaol.org" adresli eğitim portalı ile toplumdaki bilgi eksikliklerini gidermek amaçlanırken, her kesime hitap eden etkileşimli içerikler oluşturuldu. Kısa süre önce tanıtımı yapılan ve kamu kurumlarından spor kulüplerine kadar her kesimden destek gören projede kapsamında hazırlanan www.farkindaol.org sitesi, madde bağımlılığı hakkında ebeveynlerin farkındalıklarını artırmak, kamuoyu oluşturmak ve madde bağımlığı konusunda gençlere, ebeveynlere ve öğretmenlerle eğitim yöneticilerine yönelik çevrim içi eğitici etkileşimli içerikler sunuyor. Yaşar Üniversitesi Açık ve Uzaktan Öğrenme Merkezi tarafından üç farklı hedef gruba özgü olarak ayrı ayrı hazırlanan etkileşimli eğitim içeriklerine ücretsiz olarak ulaşılabiliyor.

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit Atabek, kampanyayı hazırlarken iki temel amaçlarının olduğunu belirterek, "Bir tanesi farkındalık oluşturmak ve kamuoyu oluşturmak; ikincisi de özellikle ebeveynlerdeki bu konudaki bilgi eksiklikleri giderecek bir eğitim portalı oluşturup çevrim içi olarak kamuoyuna sunmaktı. Emin olmak için farkında ol, sloganıyla afişler, radyo ve TV spotları hazırladık. Kampanyamızı, hızla artan tehlike karşısında annelerin farkındalıklarının artırılması üzerine oluşturduk. Araştırmalarımız, annenin, en önemli iletişim ve koruma noktası olduğunu gösterdi. Tüm ailevi sorunlara karşı, anneler hala çocukla ilişkide en güvenli dayanak. Tespit ettiğimiz önemli bir husus da herkes sorunun farkında ama kendi ailesine baktığında "Bize bu konu uzak, bizim başımıza gelmez" gibi görüyorlar. Aileler bazı bilgilere sahipler; ama yeterli olmadığını düşünüyorlar. Kamu spotlarında aktaramadığımız bilgileri ayrıntılı bir şekilde vermek, bilgi ve enformasyon eksikliğini gidermek için bu eğitim portalını hazırladık. İçerikler farklı, herkese hitap edecek şekilde tasarlandı" dedi.

Ebeveynlere uyarı var

Yaşar Üniversitesi Açık ve Uzaktan Öğrenme Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Yasin Özarslan da, eğitim portalı hakkında bilgi verdi. Özarslan, üç farklı hedef gruba özgü etkileşimli eğitim içeriği hazırladıklarını belirterek, "Ebeveyn Bilgilendirme Kılavuzunda, anne-babaların çocuklarını madde kullanma riskinden korumak için neler yapabilecekleri, çocuklarının madde kullanıp kullanmadığını anlayabilmeleri için bazı uyarı işaretleri ve ipuçları ile kullanım durumunda alabilecekleri önemlere dikkat çekiliyor. Modül modül ilerleyerek eğitimi tamamlıyorlar" diye konuştu.

İdareci ve Öğretmen Bilgilendirme Kılavuzunun her ergenin madde kullanımı ve bağımlılığı riski altında olduğuna dikkat çekmek ve idareci ile öğretmenlerde farkındalık oluşturmaya yönelik olarak hazırlandığını ifade eden Özarslan, "Öğrencilerin madde kullanıp kullanmadığını anlayabilmeleri için bazı uyarı işaretleri ve ipuçları paylaşılıyor. Burada paylaşılan uyarı işaretleri kesinlik içermemekle birlikte bir "şüphe" ve bir "soru işareti" olarak değerlendirilmeli. Ergenlerde madde kullanımı ve bağımlılığı riskini arttıran faktörlerin başında, olumsuz merak olarak adlandırılan üretici olmayan merak, akran etkisi, etkisiz, olumlu yönlendirme yapmayan, çocuğu kabul etmeyen ve ilgisiz anne-baba tutumları, düşük benlik saygısı ve öz güven geliyor. Buna dayalı olarak idareci ve öğretmenlerin, öğrencileri madde kullanma riskinden korumak için yapabilecekleri ve kullanım tespiti durumunda alabilecekleri önemler konusunda bilgiler sunuluyor" diye ifade etti.

"Bu konuda farkındalık oluşturacak kurguda hazırlandı"

Öğrenci Bilgilendirme Kılavuzunun diğerlerinden farklı olarak daha dinamik bir şekilde animasyon teknikleri kullanılarak tasarlandığını aktaran Yrd. Doç. Dr. Özarslan, şöyle devam etti:

"Her gencin madde kullanımı ve bağımlılığı riski altında olduğuna dikkat çeken, bu konuda farkındalık oluşturacak kurguda hazırlandı. Bu kılavuzda, madde kullanımı ve bağımlılığı riskine karşı öğrencilere "madde bağımlılığının ne olduğu" üzerine bilgi yüklemesi yapmak yerine, oyunlaştırma unsurları kullanılarak "ne kadar risk altında oldukları', "hangi konuda önlem almaları gerektikleri" ve özellikle "kendilerini nasıl koruyabilecekleri" konusunda "hayır diyebilme becerileri" üzerine etkileşimli unsurlarla vurgu yapıldı. Gençler için madde bağımlılığı konusunda en büyük tehdit, ilk yüzleştiklerinde? çevresinin baskısı altında "Hayır" diyebilme zorluğu. Bu konuda gençlere, "İstemediğin şeylere hayır diyebildiğin ölçüde hayatının kontrolünü elinde tutabileceği" mesajı verilerek, karşılaşabilecekleri bazı özel durumlarda bunu nasıl yapabilecekleri örneklerle gösteriliyor."

Madde Bağımlılığında Farkındalığı Artıran Site

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim