Mahfi Eğilmez Doların neden bir inip bir çıktığını açıkladı. Kimsenin dikkat çekmediği detay...

Mahfi Eğilmez Doların neden bir inip bir çıktığını açıkladı. Kimsenin dikkat çekmediği detay...

Sosyal medya hesabından zaman zaman dikkat çeken açıklamalarda bulunan ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez yine dikkat çeken bir açıklama yaptı.. Şaşırtan detaylar neydi?

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Ünlü Ekonomist Mahfi Eğilmez, doların önce inişi daha sonra da çıkışına ilişkin flaş dikkat çeken bir açıklama yaptı...

Bilindiği gibi önce Merkez Bankası başkanının görevden alınması ardından da Hazine ve Maliye Bakanının istifa etmesi sonrası piyasalar rahatlamış ve dövizde eşi benzeri görülmemiş bir düşüş yaşanmıştı.

Piyasalardaki olumlu hava reform beklentileri artınca daha da olumlu seviyelere gelmiş ve dolar düşüşünü sürdürmüştü.

Ardından Bülent Arınç'ın istifasıyla birlikte yeniden dolar yükselmeye başlamıştı... 

Ekonomist Mahfi Eğilmez ise dövizdeki bu iniş ve çıkışa ilişkin sosyal medya hesabından bomba açıklamalarda bulundu..

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz artırımının malumun itirafı olduğunu belirten Eğilmez bunun piyasalara etkisi olmadığını ifade ederek aktif rasyonun kaldırılmasına tepki gösterdi.

Şunları yazdı... 

"Eğer bu uygulama yanlışsa, ki yanlış, yılsonunu beklemenin ne anlamı var? Faizi arttırdık mı? Aslında zaten %15 olan TCMB faizini, aynı oranla politika faizine dönüştürünce faiz artırılmış olmadı. Riskleri düşürdük mü? O yönde mesajlar verilse de ardından ters mesajlar beklentiyi yok etti.

Ekonomist Mahfi Eğilmez soru ve eleştirilerini şu şekilde devam ettirdi... 

Soru: Kur niye yükseldi? Yanıt: İlk iki sorunun yanıtında. Aktif rasyosunu kaldırıyorsunuz. Bu piyasada olumlu algılanıyor ve USD/TL kuru düşüyor. Ardından insanlar kararı okuyor ve uygulamanın yıl sonuna kadar devam edeceğini öğreniyor. Kur yine yükselişe geçiyor. Eğer bu uygulama yanlışsa, ki yanlış, yılsonunu beklemenin ne anlamı var?" açıklamasında bulundu..

İşte o tweet

 

İlgili Haberler