Mahfi Eğilmez enflasyon yorumuyla gündemi sarstı. Özellikle muhalefet anında yorum yağdırdı

Mahfi Eğilmez enflasyon yorumuyla gündemi sarstı. Özellikle muhalefet anında yorum yağdırdı

Kasım ayı enflasyon oranı tahminlerden yüksek çıktı, Ekonomist Mahfi Eğilmez’in yorumu twitterda tartışma konusu oldu.

Tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) aylık piyasa tahmininin çok daha üstünde çıkan kasım ayı enflasyon oranı ekonomistleri şaşırttı. Kasım ayında yaşanan enflasyon %2,3 artış gösterirken, yıllık oran ise %14,03 oldu. Ekonomist Mahfi Eğilmez beklentinin üzerinde gerçekleşen artış hakkında çarpıcı bir yorumda bulundu.


Ekonomist Mahfi Eğilmez, enflasyon hakkında twitter hesabı üzerinden yaptığı değerlendirmede, TÜFE'nin kasım ayı için piyasa tahmini %1,2 iken gerçekleşmenin %2,3 olduğuna dikkat çekerek TÜİK’i hedef aldı. Piyasanın gerçekleşenden daha düşük tahminde bulunmasını TÜİK’in davranışını tahmin ederek yorumda bulunmasından dolayı olduğunu bildiren Eğilmez, “Bu eğilim bize tahminlerimizde bile özgür olmadığımızı gösteriyor.” şeklinde sert bir eleştiri getirdi.
 

Ekonomist Mahfi Eğilmez hakkında

Tam ismi Ahmet Mahfi Eğilmez olan Türk ekonomist 1950 İstanbul doğumludur. İktisat ve Maliye Bölümü’nde eğitim gören Eğilmez, 1972 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu.

Gazi Üniversitesi’nde Kamu Maliyesi alanında doktora yapan Eğilmez’in Yeminli Mali Müşavir unvanı bulunmaktadır.

Başarılı bir kariyere sahip olan Eğilmez, Maliye Bakanlığı'nda ve Hazine Müsteşarlığı'nda Maliye Müfettişi, Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı, Genel Müdür, Hazine ve Dış ticaret Müsteşar Yardımcısı, Washington Büyükelçiliği Ekonomi Müşavirliği ve Baş müşavirliği gibi çeşitli görevlerde bulunmuştur.

1997 yılında Hazine Müsteşarlığı'na atanan Eğilmez sonrasında kamu hizmetinden ayrılarak özel kesime geçmiştir. Kamu hizmeti yıllarında Dünya Bankası'nda Türkiye adına Guvernör vekili ve Guvernör olarak görev almış, aynı zamanda Bakanlar Kurulu kontenjanından Yüksek Öğrenim Kurulu üyeliğine atanmıştır. Ancak bu görevden kısa sürede istifa etmiştir.

Kamudan ayrıldığı 1998 yılında çeşitli finans kurumlarında yönetim kurulu üyelik ve başkanlık görevleri alan Ekonomist, uzun yıllar Radikal Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapmıştır. 2008-2018 yılları arasında NTV televizyon kanalında yorumculuk yapmıştır. 2000 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde on sene öğretim görevlisi olarak ve 2011’den 2017 yılına kadar da Kadir Has Üniversitesi'nde eğitim vermiştir. Şuanda Altınbaş Üniversitesi'nde ekonomi dersleri vermeye devam etmektedir.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

İlgili Haberler