Makarna Pişirirken Herkesin Düştüğü Hatalar! Bunları yapmayın...

Makarna Pişirirken Herkesin Düştüğü Hatalar! Bunları yapmayın...

Makarna yaparken bunlara dikkat! Makarnanızı pişirirken kulaktan dolma bilgilerle yaptığımız bu şeylerin hepsi aslında çok yanlış. Makarna yaparken düşeceğiniz bu hatalar yüzünden makarnanızın lezzeti azalıyor..

Makarna pişirirken bu hataları tekrarlamaktan vazgeçin. Hemen hemen her evde pişen lezzetli mi lezzetli makarna hakkında bilinen yanlışlar...

Makarnayı sevmediğini iddia eden kişilerin bile mutlaka bayılacağı bir tarif mevcuttur. Çeşit çeşit şekillerde renk renk olan ve soslarla harika tatlara zemin olan makarnayı doğru pişirmek hakkında çok fazla yanlış bilgi ortalıkta dolanıyor. 

Karıştırma meselesi...

Makarnayı pişirmek, lapa olmaktan kurtarmak ve birbirlerine yapışmalarını önlemek için pek çok eksik ve yanlış bilgi dolanıyor. bunlardan ilki ise makarnanın karışmaması için karıştırmak hakkında. Makarnayı karıştırmakta bir sakınca yoktur, hatta ilk iki dakika boyunca aralıksız karıştırıldığında çok iyi olacağını iddia eden şefler var. Ancak bu iki dakikanın sonunda gerçekten dokunmamak gerekiyor. Dışı yumuşak için sert kalan yapısı nedeniyle birbirlerine yapışmaları bu şekilde kolaylaşacaktır.

Farklı makarnaları karıştırmayın

Diğer bir hata ise yanlış bilinmese de sürekli uygulanan bir durum. Evdeki iki farklı şekildeki makarnaları birlikte kaynatmak. İki paketin de dibi geldiyse kullanılabilir ancak aynı sürede pişmeyecekleri için lezzetinde bir tık kötü tat alabilirsiniz. Diğer yandan zaten makarna paketinin pirini bitirmeden diğerine başlamamak çok daha mantıklı.

Makarnayı kırarak çok daha hızlı pişmesine yardımcı olmazsınız. Spagettiler zaten kısa sürede kendini salarak tencerenin içine girerler. Kalınlıkta bir değişiklik yapmadığınız sürece makarnaların pişme hızına müdahale edilemez. 

Tuzu kollayın

Diğer yandan makarnanızın suyuna tuzu ne zaman ekleyeceğinizi iyi kollayın. İlk baştan tuz katmak suyu yoğunlaştıracaktır bu nedenle su biraz daha yavaş kaynayacaktır. Ancak kaynayan suya attığınız makarnalar çok daha hızlı pişer. Başka bile bilinmeyen ise aslında makarnayı normal sıcaklıkta da pişirebileceğiniz gerçeği. İlla sürekli fokur fokur kaynaması gerekmiyor. Hatta 

Amerikalı Editör ve yemek yazarı Kate Heyhoe'nun kitabında belirttiğine göre, biraz kaynamış suda biraz haşlanan makarnaların kapağını kapatıp ve ateşi de söndürün bu şekilde pişirmek mümkün. Hatta bu şekilde yapmak enerji tasarrufu da sağlayacaktır.