Makarna Pişirmenin Püf Noktasını Öğreniniz! Meğer Tüm Besin Değerini Yok Ediyormuşuz! Doğru Tarif...

İtalyan Mutfağının eşsiz lezzetlerinden birisi olan Makarna orada pasta olarak bilinir. Türk mutfağının ise içerisinde makarna olarak... Peki Doğru Makarna pişirme yöntemi nasıl olmalıdır? Şimdi sizlere tarifi vereceğiz..

Makarna Pişirmenin Püf Noktasını Öğreniniz! Meğer Tüm Besin Değerini Yok Ediyormuşuz! Doğru Tarif...
Yayınlanma Tarihi : 19 Nisan 2021 11:00

Eğer canınız makarna çektiyse besin değerini yok etmeden pişirmeyi öğrenin. Günümüzde en çok tüketilen besinler arasında yer alan makarnanın doğru pişirme yöntemini şimdi sizlerle paylaşacağız. Sizlerde evde makarna pişirirken bu tarif doğrultusunda makarnalarınızı pişirmeyi öğrenin. Ve öğrendiğiniz bu bilgileri arkadaşlarınızla paylaşın.

İşte Makarna PİŞİRMEKLE ilgili bilmeniz gereken her şey.. Sizler için ayrıntılı bir şekilde sıraladık ve doğru tarifi verdik.

Yemek pişirmek için çok fazla vakit harcamak istemeyen, yoğun bir iş temposuna bağlı olarak gelişen yorgunluk neticesinde yemek yapmayı gözünde büyüten bireylerin ya da sınav haftasında bulunan ve ders çalışmaktan bitkin düşen öğrencilerin mutfağa girince akıllarına gelen yemekler arasında salçalı makarna yer almaktadır. Aslında bunun nedeni makarnanın lezzeti ile ilgili olmamakla birlikte yapılış şekli ve hazırlanış süresinden kaynaklanmaktadır. 

Salçalı makarna, yemeklerin çok büyük bir kısmından kısa bir sürede hazırlanmakta olup yapılış şekli bakımından oldukça pratiktir.

Bunların yanı sıra maliyet açısından değerlendirildiğinde içerisinde kullanılan malzemelerin diğer yemeklerde kullanılan malzemelere göre uygun fiyatlı olması, pişirme süresi kısa olduğundan dolayı ocağın harcadığı yakıtın az olması ve doyurucu nitelikte bir yemek olması da makarnaya olan talebin bu kadar fazla olmasının nedenleri arasında yer alır. Makarna, karbonhidrat ağırlıklı bir besin olduğundan dolayı makarna tüketiminin de sınırlarını belirlemek gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır.

Yazının üst kısmında da görüldüğü üzere makarna hakkında genel bir bilgilendirme yapılmış olup yazının devamında ise asıl konu olan salçalı makarna yapımı için gerekli olan malzemeler ve yapılış aşamalarından bahsedilecektir.

Salçalı makarna yapmak için gerekli olan malzemelere göz atıldığında; yaklaşık 1 litre su, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 paket makarna, 4 yemek kaşığı sıvı yağ ve 2 yemek kaşığı salça makarnayı hazırlamak için gereken malzemelerdir. Görüldüğü üzere her evde bulunan malzemelerden oluşan salçalı makarna, yukarıda verilen ölçülerle hazırlandığı takdirde 5-6 kişilik bir aileye ya da arkadaş grubuna yetecek miktarı karşılar.

Salçalı makarnanın yapılış aşamaları sırasıyla şunlardır:

  • Yaklaşık 1 litre kadar su, tencerenin içerisine ilave edilip ardından tencerenin kapağı kapatılarak su kaynayıncaya kadar beklenir.

  • Suyun kaynamasıyla birlikte 1 tatlı kaşığı kadar tuz tencereye eklenerek karıştırılır.

  • Ardından 1 paket makarna karıştırılan suya ilave edilerek tekrar karıştırılır ve kısık ateşte haşlanmaya bırakılır.

  • Makarna haşlanıncaya kadar ara sıra karıştırılarak birbirine yapışması engellenir.

  • Haşlama işlemi gerçekleştirildikten sonra makarna bir süzgeçten geçirilerek kaynamış suyun süzülmesi sağlanır ve ardından makarnanın üzerinde bir miktar soğuk su gezdirilerek makarnanın tam anlamıyla süzülmesi sağlanır.

  • Süzülen makarnalar süzgeç içerisinde bir kenarda bekletilirken makarnanın sosu hazırlanır. Sosu hazırlamak için tencerenin içerisine 4 yemek kaşığı sıvı yağ eklenerek yağın biraz ısınmasının ardından 2 yemek kaşığı salça ilave edilerek karıştırılır. Sos hazırlama işlemi de bu kadar kolay bir şekilde gerçekleştirilir ve son aşamaya gelindiğinde ise süzgeçte bekler vaziyette bulunan haşlanmış makarna ocağa eklenip karıştırılarak 5 dakika kadar kavrulur.

Bu arada şunu da belirtmekte fayda var: Yemek yapmak isteyen fakat buna cesaret edemeyen ya da yemek yapmak zorunda kalan fakat mutfak hakkında henüz fazla bilgi sahibi olmayan bireyler için öncelikle salçalı makarna yapımını öğrenmeleri tavsiye edilir böylece bireyler mutfağa küçük de olsa bir adım atmayı başarmış olur.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.