Makarnayı Sakın Haşlamayın Bu şekilde pişirin...

Makarnayı Sakın Haşlamayın Bu şekilde pişirin...

Senelerdir bildiğimiz makarna haşlama ve ardından pişirme yöntemi hatalı çıktı! Uzmanlar en sağlıklı makarna tüketiminin nasıl yapıldığını açıkladı.

Makarna Dünyanın hemen hemen her ülkesinde severek tüketilen bir yiyecek. Yapımı çok kolay ve doyurucu olmasıyla biliniyor.

Dünyaca ünlü şefler makarna pişirme taktiklerini paylaştılar. Bildiğimiz yöntem kaynar suyun içerisine makarnaları boşaltıp yaklaşık 8 dakika bekleterek ardından süzüp makarnamızı sosumuzla birlikte kavurup tüketmek.

Oysa en faydalı yöntem sos malzememizi kavurduktan sonra makarnaları içerisine ekleyip bir süre karıştırıp ardından sıcak su ekleyip pişmeye bırakmak.

Bu yöntem makarnanın bütün besin değerlerini hazırlamış olduğumuz bu nefis yemeğin içerisinde tutarken makarnayı haşlayıp ve suyunu dökmek bütün besin değerlerini yok ediyor.

Kolay Makarn Tarifi - Haşlanmadan

yarım paket makarna
yarım çay bardağı sıvıyağ
yarım yemek kaşığı tereyağı
2 adet yeşil biber
2 adet orta boy domates
1 yemek kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı nane
tuz

5 su bardağı su Dilerseniz 4 ekleyebilirsiniz Çünkü makarna modeli ve markasına göre içine çektiği su miktarı değişebilmektedir. Burada asıl dikkat edilmesi gereken makarnanın üzerini bir parmak geçecek kadar su olmasıdır.

İlk olarak malzemelerimizi kavurup ardında makarnayı eklemelisiniz. Sonrasında ise kaynar su ekleyip makarnanızı pişmeye bırakın. Ve ardından  tencere içerisindeki su bitmesine yakın ocağın altını kapatıp tencerenizi üzerinden alın ve bir kaç dakika sonra servis edin.

Afiyet olsun