Makyajın Çerçevesini Oluşturan Dudak Kalemini Sürmenin İpuçları! Dudak Kalemi Seçerken...

Makyajın Çerçevesini Oluşturan Dudak Kalemini Sürmenin İpuçları! Dudak Kalemi Seçerken...

Dudak kalemi, makyajın aslında olmazsa olmazıdır. Çoğu kişi kullanmayı tercih etmese de makyajın kalıcılığına büyük katkı sağlayan dudak kalemini bu yöntemlerle uygulayarak dudaklarınızı çok daha çekici hale getirebilirsiniz.

Dudak kalemi kullanmaktan imtina ediyorsanız doğru kalemi bulmamışsınız demektir. Dudak kalemi ile aslında makyajda harikalar yaratabilirsiniz. Makyajı kalıcı hale getirmesi de cabası...

Makyaj yaparken özellikle ruj ii en zorlaştıran kısımdır. Ruju yaz kış yüzdeki terlemeyle ya da yüze çarpan yağmur ya da kar taneleri ile bulaştırmamak elde değil. Dudak kenarlarına bulaşan rujun adeta salçalı yemek yemiş gibi durmaması için ihtiyacınız olan tek şey bir dudak kalemi. Makyajı daha kalıcı hale getiren ve çerçeve çizmeye yarayan dudak kalemini nasıl seçmek ve kullanmak gerektiğine bakalım...

Dudak renginize uygun olanı seçin

Dudak kalemi rengi seçerken ilk olarak kendi dudak rengimize bakmamız gerekiyor. Dudağın renginin de etkili olduğunu göz önünde bulundurursak, açık renk dudaklar için yine pembenin açık tonlarını kullanmak akıllıca olacaktır. Özellikle gül kurusu rengindeki dudak kalemi açık renkli dudaklılara tam uymaktadır. 

Orta tonlarda dudak rengi olanlar ise şeftalinin tonlarını kullanabilirler. Belki orta tonda pembe de iyi gidebilir ancak dudaklarınız özünde kırmızı ise rengine en yakın kırmızıyı da tercih edebilirsiniz.

Koyu renk dudaklar ise koyu vişne renk, kahverengi tonları ya da koyu pembe tercih edebilirler. Dudağa en yakın renk tonu hangisi ise onu tercih etmek aslında en temel ipucu...

Dudakları nemlendirin

Dudak kalemini sürerken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Bazı dudak kalemlerinin yapısı gerçekten kuru olabiliyor bu nedenle dudakları tahriş edebilir. İlk adımda tabi ki de dudakları nemlendirmek gerekiyor.

Ana hatları çıkarın

Dudak kalemini sürmeden önce dudak çizgimize bir bakalım. İnce beyaz bir çizgi fark edeceksiniz. İşte bu çizgi aslında kalemimizin rotası olmalı. Daha dolgun gösterecek dudaklar için bu çerçeve ile hareket etmeli. Başlarda yamuk yumuk çizgiler çizebilirsiniz ancak emin olun üçüncü denemede oturtacaksınız. Biraz sabır.

Nasıl süreceğiz?

Dudakların çerçevesini çizdikten sonra biraz da dudakların iç kısımlarına sürelim. Ardından da aynı tonlarda rujumuzu sürelim. Bu şekilde ruju korumuş oluruz. Ancak eğer daha farklı bir makyaj istiyorsanız, ruj renginden daha açık ya da koyu bir tonda dudak kalemini tüm dudaklarınıza uygulayın. Koyu renkler rujun rengini kapatacak, açık olanlar ise aynı şekilde rujun rengini açacaktır.