Makyajın Uzun Yıllar İçerisinde İnanılmaz Değişimi

Antik Mısırlılarda makyaj sırları kadınlarda olduğu kadar, erkeklerde de makyajın özel bir yeri vardı.

Makyajın Uzun Yıllar İçerisinde İnanılmaz Değişimi
Yayınlanma Tarihi : 26 Temmuz 2021 02:43

Gözlere hayvan yağıyla yapılan farlar ve koyu siyah sürmeler sürülüyordu, toprak boyası ile kadınlar dudaklarını boyuyor ve kiraz suyu ile yanaklarını renklendiriyorlardı. O dönemlerde oje olmadığı için de oje yerine kına kullanılıyordu

Oje demişken, ilk ojeyi keşfeden toplum Çinliler.

Günümüzde birçok rengi ve çeşidi bulunan oje, milattan önce 3000 tarihinde gayet organik bir biçimde; balmumu, renkli tozlar, yumurta beyazı ve sakız kullanılarak yapılıyormuş.

Antik uygarlıklardan olan gizemli Aztek ve İnka uygarlıklarında ise dudakların ve tırnakların boyanmasında kırmızı böceklerden elde ettikleri bir çeşit boya kullanılıyordu.

Geldik Antik Roma’ ya burada da makyaj konusunda durum çok farklı değildi.

Ciltteki kırışıklıklar, lekeler ve çiller hastalık alameti kabul edilen cilt kusurlarındandı. Bu yüzden kırışıklıklar için kuru yağ ile eşek sütü kullanılırken, çil tedavisinde salyangoz kürü kullanılıyordu.

Yine Antik Roma’ da kadınların bakım ve güzelliklerinden sorumlu olan “Cosmatae” ismindeki kozmetik hizmetçileri bulunuyordu. Kozmetikle ilgili boyaları hazırlarken, boyaları kendi tükürüklerinde çözündürüyorlardı.

1400’lü yıllara gelindiğinde moda süt beyazı olmaktı, ırkçılığın yoğun olduğu dönemlerde bronz, esmer kişiler alt tabakadan sayılıyor ve hoş karşılanmıyorlardı. Kadınlarda tenlerini bembeyaz gösterebilmek adına üstübeç denilen bir maddeyi fondöten gibi kullanıyorlardı. Ancak üstübeç deriyi büyük bir hızla kemiriyordu, sürekli tazelenmesi gereken bu malzeme etrafa kötü bir koku yayarken, ayrıca yakıcı özelliği sayesinde körlüğe neden olabiliyordu.

1700’lü yıllarda göz bebeklerini büyük göstermek isteyen kadınlar güzel avratotu ismindeki “Belladonna” bitkisini kullanıyorlardı. Tabiki bu bitkide uzun süre kullanımda körlüğe sebep oluyordu.

Viktorya dönemine gelindiğinde ise her şey tersine döndü.

Üst düzey soylu kadınlar asla makyaj yapmazlardı. Çünkü o dönemlerde makyaj fahişelerin, sahne sanatçılarının kullandığı bir şeydi ve onlarla bağdaştırılmak istemiyorlardı.

Günümüzde neyse ki teknolojinin ilerlemesiyle daha duyarlı daha sağlıklı makyaj ürünleri kullanılabiliyor. İnsanlar tarihin her döneminde çeşitli sebeplerle makyajı kullanmış ve kullanmaya da devam edecek gibi görünüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.