Makyajın vazgeçilmezi olan Fondöten Seçimi Nasıl Olmalı? Güzelliğine önem veren kadınlara tüyolar

Makyaj güzelliğine önem veren her kadının sevdiği bir uygulamadır. Ancak doğru seçim önem arz ediyor.. Özellikle Fondöten seçiminde..

Makyajın vazgeçilmezi olan Fondöten Seçimi Nasıl Olmalı? Güzelliğine önem veren kadınlara tüyolar
Yayınlanma Tarihi : 17 Ocak 2021 10:23

Makyaj yaparken dikkat etmemiz gereken kuralların başında doğru makyaj malzemesi seçmek gelmektedir. Kalitesiz ve cildimize uygun olmayan makyaj malzemeleri güzelleşelim derken bir yandan da cildimize zarar verebilir.

İşte bu yüzden bu haberimiz de güzelliğine önem veren kadınlara bazı tüyolar vereceğiz. Sizlerde bu bilgileri arkadaşlarınızla paylaşabilir ve onların yararlanmasını sağlayabilirsiniz. İşte Güzelliğine önem veren kadınların bilmesi gereken bilgiler.. 

Fondöten Seçimi Nasıl Olmalı?

Sahip olduğunuz cilt tipini ve fondötenin sizin için ne yapmasını istediğinizi düşünmek, sizin için mükemmel fondöten bulmanıza yardımcı olabilir. Fondöten cildiniz için ideal ve en iyi şekilde görünmesine yardımcı olabilir.  

Yağlı Ciltler İçin Fondöten Seçimi

Yoğun veya çok fazla nemlendirici içeren bir fondöten, yağlı cildinizi daha yağlı hale getirebilir. Gözenekleri tıkayabilecek ağır gözleme temellerinden uzak durun. Bunun yerine, hafif olan ve kesintilere neden olmayacak bir temel seçin.

Hassas Ciltler İçin Fondöten Seçimi

Hassas cildi tahriş edebilecek fondötenlerden kaçının. Cildiniz belirli temizleyicilere veya nemlendiricilere tepki verirse, bazı temellerde aynı sorunu bulabilirsiniz. Hassas ciltler için tasarlanmış hipoalerjenik veya komedojenik olmayan ve kokusuz fondötenleri tercih edebilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Fondöten Seçimi

Kuru ciltler için nemlendirici fondöten kullanın. Sıvı fondötenler muhtemelen sizin için en iyi seçimdir. Bazı mineral bazlı pudra fondötenleri de cildinizi besleyebilir, ancak tipik olarak pudra fondötenleri kuru ciltler için en iyi seçim değildir. Hafif bir fondöten ile normal cildi sağlıklı tutun. Tipik olarak aşırı yağlı veya kuru cilt ile ilgili herhangi bir sorununuz yoksa, saf bir sıvı fondöten veya renkli bir nemlendirici cilt tonunuzu eşitler ve küçük cilt kusurlarını gizler.

Fondöten Seçerken Cilt Tonunuzu Göz Önünde Bulundurun 

Bunun için bazı testler bulunuyor;

Bileğinizde Test Edin

Mavi veya mor gibi renkler varsa soğuk alt tonuna sahipsiniz  demektir. Eğer cildinizde sarılık veya kırmızılık varsa sıcak alt tona sahip olduğunuzun bir göstergesidir. Bunun İçin damarlarınızı kontrol edin.

Boynunda Test Et

Cilt alt tonunu öğrendikten sonra cildine uygun fondötenleri çene ile boyunda test etmeniz gerekir. Fondöteni cildinize sürün ve biraz bekleyin cildinizde uyumunu daha iyi görebilmek için. Boynunuza uyguladığın fondöten cilt renginle uyum yakalıyor ve bütünleşiyorsa doğru fondöteni seçtiğinizi gösterir. Ayrıca daha önce kullandığınız fondöteninizi diğeri ile karşılaştırırsanız doğru bir fondöten seçimi yapabilirsiniz. Doğru fondöteni bulmak cildinizin kusursuz ve güzel görünmesi için çok önemlidir.

İlgili Haberler