Malatya'da Ülkücülerle HDP'liler birbirine girdi

Malatya'da Ülkücülerle HDP'liler birbirine girdi

Malatya’da Doğu’daki operasyonların durdurulması için eylem yapan HDP’li gruba, ülkücü grup taşla saldırdı. Polisin gaz sıkarak müdahale ettiği olaylarda 5 kişi atılan taşlardan yaralandı.

HDP ve DBP’nin öncülüğünde İnönü Caddesi Kız Meslek Lisesi önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik grup PTT önüne kadar yürüyüş yaptı. Ellerinde ‘Barış’ yasan flamalarla yürüyüş yapan grup sloganlarla operasyonları protesto ederken polis eyleme katılan bazı gençlerin çantalarında sopa ele geçirdi. Grubun PTT binası önüne gelmesi ile birlikte karşı caddede toplanan bir grup genç ülkücü işareti yaparak gruba saldırdı.

Çok sayıda polisin güvenlik önlemi aldığı olay sırasında taşlar havada uçuşurken ülkücü grup polis tarafından uzaklaştırıldı. Bu sırada atılan taşlardan yaralandığı iddia edilen 5 HDP’li olay yerine gelen ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.


Polis açıklama yapmak isteyen grubu çember içerisine alırken yeniden toplana karşı görüşlü grup tekrardan gruba saldırmak istedi. Çevik Kuvvet polisleri zaman zaman biber gazı sıkarak olaylara müdahale ederken HDP’li grupta yerdeki taşlarla karşılık verdi. Grup birbirlerine karşılıklı olarak taş atarak saldırırken polis iki grubu da güçlükle uzaklaştırdı.


Bu sırada çevrede toplanan çok sayıda vatandaşta HDP’li gruba tepki gösterdi. HDP’li grup polislerin çemberinde binalarına kadar götürülürken zaman zaman gerginlik devam etti. HDP’li grup arasında yaralananlar içinde HDP’li eski Milletvekili Sabahat Tuncel’in amcası Mehmet Tuncel’de bulunurken polis olayların büyümemesi için HDP’nin bulunduğu sokağı yaya ve araç trafiğine kapattı. Grupların binalarına geri dönmesi ile olaylar yatışırken polis kentte tayakkuz haline geçti.  
CAHİT ÖZÇELİK 

Kaynak:Haber Kaynağı