• BIST 102.556
  • Altın 261,693
  • Dolar 5,7112
  • Euro 6,3685
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 26 °C

Maliye Bakan Yardımcısı Yavilioğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini Anlattı

Maliye Bakan Yardımcısı Yavilioğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini Anlattı
Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Cengiz Yavilioğlu, Çanakkale'de "Sistem Değişikliğini Konuşuyoruz" konulu toplantıda "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi...

Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Cengiz Yavilioğlu, Çanakkale'de "Sistem Değişikliğini Konuşuyoruz" konulu toplantıda "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Anayasa Değişikliği'ni anlattı.

Çanakkale Sivil Toplum Platformu tarafından Nedime Hanım Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde düzenlenen toplantıya; Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Cengiz Yavilioğlu, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Moderatörlüğünü Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Ogan'ın yaptığı "Sistem Değişikliğini Konuşuyoruz" konulu toplantıya konuşmacı olarak Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Cengiz Yavilioğlu, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Şahin ve AK Parti 25'inci Dönem Milletvekili Adayı Av. Pınar Kandemir Hacıbektaşoğlu konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye'de siyasal ve ekonomik anlamda istikrarın olması gerektiğini ifade eden Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Cengiz Yavilioğlu, bu istikrarı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Anayasa Değişikliği ile seçilecek hükümette bulacaklarını belirtti.

Bu sistemin bir iktidar çıkmasına imkan tanıması ile sosyal, siyasal, ekonomik açıdan istikrar imkanı sunduğunu söyleyen Yavilioğlu, "Bu var olan sistem bizi ne anayasal olarak ihtiyaçlarımızı karşılıyor ne siyasal olarak ihtiyaçlarımızı karşılıyor ne de ekonomik olarak ihtiyaçlarımızı karşılıyor. Yani bizim taleplerimizi kuşatamıyor. Kuşatamadığı için darbeler oluyor. En zayıf anlarda darbeler oluyor. Anayasa Değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi halkın taleplerini hem hükümeti mutlaka seçmek suretiyle hem de yüzde 50+1'in oyunu alma zorunluluğu getirmek suretiyle sistemi halkın talepleriyle örtüşmesine imkan sağlayan bir sistemdir taleplerini karşılayacak. Başka türlü yaşama hakkı yoktur, mümkün değil. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile biz bir yenilik öneriyoruz. O yeniliğin ana temasını söyleyeyim. Bizi krizlerden, kaoslardan, darbelerden kurtaracak olan bir sistem öneriyoruz. Ve bu sistemin sahibi de siz olacaksınız. Sıkıntı çıktığında başkaları müdahale edemeyecek. Sizin hanenize dışarıdan gelip müdahale edilmesi sizin içinize siner mi? Sizin problemlerinizi anlayabilir mi? Arkadaşlar medeni olmak demek, kendi problemlerine sahip çıkmak demektir. Kendi problemlerini çözme kabiliyeti kazanmak demektir" şeklinde konuştu.

Bakan Yardımcısı Yavilioğlu'nun konuşmasının ardından diğer konuşmacılar Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Şahin ve AK Parti 25'inci Dönem Milletvekili Adayı Av. Pınar Kandemir Hacıbektaşoğlu da Anayasa Değişikliğini anlattı. Toplantı soru-cevap kısmının ardından sona erdi.

Maliye Bakan Yardımcısı Yavilioğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini Anlattı

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim