Malkara'da Tarihi Osmanlı çeşmesi hizmete açıldı!

Malkara'da Tarihi Osmanlı çeşmesi hizmete açıldı!

Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde çevre düzenlemesi yapılan ve restore edilen tarihi Osmanlı çeşmesinin açılışı, büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

Açılış törenine, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Cumhuriyet Halk Partisi Malkara İlçe Başkanı Hülya Ertan, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, Belediye Başkan Yardımcıları Ahmet Nazif Balcı, Bahaettin Cömert, Celal Yılmaz, Tekirdağ İl Müftüsü Mahmut Gürlen, Malkara İlçe Müftüsü Fahrettin Kaya, Belediye Meclis Üyeleri Ali İhsan Uslu, Hüseyin Vasfi Güner, Cem Özkan, Nuran Başkütük, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yönetim kurulu üyeleri, dernek başkanları, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Tekirdağ İl Müftüsü Mahmut Gürlen ve Alaybey Mahallesi Muhtarı Hüseyin Küreşçi yapılan çevre düzenlemesi ve tarihi çeşme açılışının kurdele kesimini gerçekleştirdiler.


Saygı duruşu ve okunan İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından konuşmasını yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Dilşad Ergin, tarihi Osmanlı çeşmesinin Osmanlıca yazılan kitabesinde çeşmenin 1835 yılında Namık eşi Asiye Hanım adında bir hayırsever tarafından yaptırıldığını belirterek, tarihi çeşme hakkında bilgiler verdi.


Dilşad Ergin, konuşmasının devamında, tarihi çeşmenin proje bedeliyle beraber yapım maliyetinin yaklaşık olarak 354 bin TL’ye mal olduğunu, bu bedelin Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı’nın Kültür Varlıkları katkı payından karşılandığını anlattı.


Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul ise, “Bugün 20 ayda hizmet edebilecek noktadan kalıcı eserler noktasına ilerlemiş bir Büyükşehir Belediyesi ve Malkara Belediyesi mensubu olarak sizlerle konuşuyorum. Bu Aralık ayının soğuk gününde bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Bizim 77 mahallemiz var. Bunların 70’i köyden, 3’ü beldelerimizden mahalleye dönüşen yerler. Kadir Başkanımıza gösterdiği destek için sizlerin huzurunda kendisine teşekkür ediyorum. Tarımla, üreticiyle ve köyden mahalleye dönüşen yerlerimiz ile ilgili birçok projemiz var. 2016 yılı bunların hayata geçtiği yıl olacak. Katılımınızdan dolayı hepinize tekrardan teşekkür ediyorum” diye konuştu.


“ECDADIMIZIN BİZLERE EMANET ETTİĞİ ESERLERİ DEVAM ETTİRMEK HEPİMİZİN ANA HEDEFİ”
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başk
anı Kadir Albayrak da, “Tarihimizin, ecdadımızın bizlere emanet ettiği eserleri günümüzün şartlarında en güzel şekilde devam ettirmek hepimizin ana hedefi, Büyükşehir Belediyemizin de ana çalışma prensiplerinden bir tanesidir. Bugün gerçekten açılış açısından bu soğuk havada çok güzel bir katılım var. Bu katılımı, Malkaralıların ve Tekirdağlıların büyük bir dayanışması olarak görüyorum. Bunun için sizleri tebrik ediyor ve hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu,


Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığının Malkara’da yapmayı düşündüğü tarihi binaların restore edilmesi projelerinin olduğunu belirten Başkan Kadir Albayrak, şöyle devam etti;


“Malkara tarım ve hayvancılığın merkezidir. Ocak ayının sonlarında veya Şubat ayında belki de Türkiye’nin sayılı et kombinalarından birini Çavuşköy Mahallesi’nde temelini atacağız. ÇED konusu da halloldu. Malkara’ya ne söz verdiysek hepsi yerine gelecek çünkü Malkara uzun yıllar ihmal edildi. Uzun yıllar Malkara’nın ihmal edilmişliğinin sıkıntısını gidereceğiz. Bütün köyden mahalleye dönüşen yerlerin olduğu gibi Alaybey Mahallesi de bundan nasibini alacak. Kitabede atalarımız inancını buraya koymuş. Enbiya Suresi’nin 20. Ayeti çeşmenin kitabesinde yazıyor. Ne yapmışlarsa güzel yapmışlar. Atalarımızla övüneceğiz, iftihar edeceğiz ama geleceğe de bakarak inşallah mutlu Türkiye’yi ve mutlu Tekirdağ’ı hep birlikte yaratacağız.”


Açılış töreninin sonunda konuşmasını yapan Alaybey Mahallesi Muhtarı Hüseyin Küreşçi de, tarihi çeşmenin hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.


Restore edilen çeşmenin önünde çekilen toplu fotoğraf ve Malkara Belediyesi tarafından verilen pilav ayran ikramının ardından program son buldu. İHA