Mandalina kabuklarını atıyorsanız derhal vazgeçin kaynatılır içilirse o sorunu hemen bitirir

Mandalina kabuklarını atıyorsanız derhal vazgeçin kaynatılır içilirse o sorunu hemen bitirir

Mandalinalar pazar kasalarını market reyonlarını süslemeye başladı! C vitamini Açısından zengin bir depo olan mandalinanın kabukları da oldukça yararlı çıktı! Mandalina kabuklarından peki neler yapabiliriz?

Kış Aylarında en çok tükettiğimiz meyvelerden birisi mandalinadır. Portakala nazaran kabuğunu soymak çok daha basit olduğundan afiyetle yiyebiliyoruz.

Ancak yedikten sonra hemen kabuklarını çöpe şutluyoruz. Oysa bu çok hatalı bir uygulama.

Mandalina kabuklarından yapabileceğiniz harika bilgiler var. Bu bilgiler doğrultusunda sizlerde çöpe yolladığınız mandalina kabuklarının yararlarından faydalanabilirsiniz.

Peki Mandalina kabuklarını neden çöpe atmamalıyız? İşte Mandalina kabuğunun sıra dışı etkisi..

Bronşiti iyileştirmeye yaramaktadır. Bir bardak kadar kaynar suya rendelediğiniz mandalina kabuklarından ekleyin. İki kaşık kadar yeterli olacaktır. Yarım saat kadar bekletip daha sonra bu karışımı yiyin. Bronşitten çok kısa sürede kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Mandalina kabuklarıyla öksürükten kurtulabilirsiniz. Mandalina kabuklarını kurutun ardından kaynattığınız suyla demleyin serin bir yerde bekletip suyunu süzerek için öksürüğü kısa sürede geçirecektir.

Mandalina kabuklarından yararlanıp yapacağınız çay sayesinde kolesterol seviyenizi dengeleyebilirsiniz.

Mandalina kabuklarını kaynar bir demliğin içine koyun ve buharları 10 dakika kadar soluyun bu sayede tıkalını burnunuz açılacaktır.

Mandalina kabuklarını robotta çekerek toz haline getirin ve yiyeceklerinize katın bu sayede sindirim sisteminizi düzenleyecektir.

Ayaktaki mantara karşı kullanabilirsiniz. Mantar olan bölgeye kabukları bir süre ovun bu uygulamayı düzenli olarak yaparsanız mantarı önlemiş olacaksınız..

Mandalina kabuklarıyla peki siz neler yapıyorsunuz? Sizin de önerebileceğiniz kullanım alanları varsa yorum bırakabilirsiniz..

En Yeniler