Mandalina kabuklarını çöp diye atmayın. Kaynatıp için çünkü..

Kış meyveleri arasında en çok sevdiğimiz meyvedir mandalina. Ancak kabukları da meğer kendi kadar şifa deposuymuş.

Mandalina kabuklarını çöp diye atmayın. Kaynatıp için çünkü..
Yayınlanma Tarihi : 13 Kasım 2020 01:14

Mandalina en çok sevilen kış meyvelerindendir. C vitamini deposu olan mandalina kışın sadece keyifle yediğimiz bir meyve değildir.

Aynı zamanda sağlığımız için büyük katkıları bulunan mandalina başta grip ve nezle olmak üzere soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı iyi gelmektedir.

Tedavi edici özelliği bulunan mandalina en lezzetli kış meyvelerindendir. Kimileri mandalina reçelini de yapmaktadır.

Kimileri ise afiyetle yemektedir.

Siz ne yapıyorsunuz bilmiyorum ama ben mandalinanın kabuklarını da çöpe atmıyorum. Bu harika meyvenin çünkü kabukları da oldukça faydalı. Ulusalpost'da yer alan bu bilgileri Sizler de öğrenince çok şaşıracaksınız. Sizlerde mandalina kabuklarını sakın çöpe atmayın ve bu bilgiler doğrultusunda değerlendirin.

Peki mandalinanın faydaları nelerdir?

Yapılan araştırmalarda bağırsak sağlığına iyi geldiği ortaya çıkan mandalinanın aynı zamanda kan şekerindeki dengeyi sağladığı ortaya çıkarılmıştır.

İyi bir antioksidan kaynağı olan mandalina aynı zamanda kilo vermek isteyenlere de yardımcı olur..

Mandalina kabukları faydaları?

Mandalina kabukları kolesterolü düşüren harika bir kaynaktır. Hazımsızlığı azaltan mandalina kabukları ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bağırsaklarda dost bakterilerin kolonize olmasına yardımcı olan  bu harika kabuklar meyvenin suyundan bile daha güçlü şifa kaynağıdır. 

Kilo vermeye de yarayan bu harika kabuklar peki nasıl kullanılır?

Tarif.

Mandalina kabuklarını ufak ufak doğrayın. 1.5 su bardağı su ekleyerek cezvede kaynatın. Ardından su kaynama işlemi bitince kabukları ekleyin. 5 Dakika civarı daha kaynatın. Mandalina kabuklarını kaynatmak işte bu kadar kolay. 10  Dakika demlenmeye bırakın. Ardından içine tarçın veya zencefil kararak için.

İşte bu kadar kolay

Afiyet olsun.

Ulusalpost.com