Mandıra filozofu İstanbul

Mandıra filozofu İstanbul

Mandıra filozofu İstanbul filmi izleyenleri kırıp geçirecek! Yeni bir komedi ..

Toplum düzeninde her şeye karşı duruşuyla dikkat çeken Mandıra filozofu İstanbul izleyenleri filmdeki Mustafa Ali karakteri ile İstanbullular' ın kafasını karıştırmaya geldi. 

Dünyevi hırslardan arınmış şekilde yaşayan filmdeki Mustafa Ali karakteri, yıllar önce onu ve annesini terk eden babasının hastalığı nedeniyle İstanbul'a gelmek zorunda kalmıştır. Köyünde paraya karşı felsefesiyle yaşayan Mustafa Ali'nin bu ziyareti, İstanbul üzerinden modern dünyayla eğlenceli bir hesaplaşmaya dönüşüyor. Mandıra filozofu 2 izleyicisi difrize karşı, yalıya karşı, hedefe karşı, kişisel gelişime ve özel sağlık sigortasına karşıdır. 


Filmde benm dikkatimi çeken bence en önemli ve anlamlı sözü; "Vazgeçebilmek elimizdeki en büyük güçtür." olmaktadır. 

Günümüz yaşam felsefesini esprili bir dille eleştiren 'Mandıra Filozofu İstanbul' filmi, oyunculuklarıyla da dikkat çekmeyi başarıyor. Filmin yapımcılığını ve senaristliğini üstlenen Birol Güven, oyunculuğa ilk adımını bu filmle atmaktadır. 'Patron' rolüyle karşımıza çıkan yapımcı, 'Mustafa Ali'nin her şeye karşı olma tutumuna karşılık mantıklı konuşmalar yaparak izleyicinin kendisine sorular sormasını sağlamaya çalışmaktadır. Mandıra Filozofu İstanbul'da beni düşündüren bir repliği sizlerle paylaşmak istiyorum: "Amacımız 90 dakikayı doldurmak, düdük çalınca ise öteki tarafa gitmektir." 

Filmde tıpkı benim gibi kendi yaşamından bir şeyler bulan bireyler bu replikten etkilenecektir. Hayatın ne kadar kısa olduğunu unutup hayatın amacından şaşıp başka amaca yönelen insanlara güzel bir cevap veriyor aslında bu film. Modern dünyanın kölesi olmuş, para kazanmak uğruna mutluluklarından ödün veren, hırsları yüzünden etrafında insan bırakmayan, popüler kültürün dayatmaları altında ezilmiş, metropolün kaosu içinde sevgisizleşen hepimize iyi seyirler diliyorum.