Mantar zehirlenmesi arttı. Dikkat edin yedikten sonra bu belirtiler varsa hemen doktora koşun

Son dönemlerde mantar zehirlenmeleri artıyor. Konuyla ilgili uzmanı mantar zehirlenmesi hakkında açıklamalarda bulundu ve ne yapılması gerektiği hakkında bilgiler verdi.

Mantar zehirlenmesi arttı. Dikkat edin yedikten sonra bu belirtiler varsa hemen doktora koşun
Yayınlanma Tarihi : 15 Kasım 2020 02:50

Mantar faydalı bir yiyecek olsa da bilinçsiz mantar tüketimi zehirlenmelere neden olabiliyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Ayşe Ayyıldız,son zamanlarda gerçekleşen mantar zehirlenmeleri vakalarının artışa geçtiğine dikkat çekti.

Vatandaşların mantar yerken daha dikkatli olması gerektiğini belirteren Dr. Ayşe Ayyıldız, bilinçsizce toplanan mantarların zehirlenmelere yol açtığını belirtti.

Bilmedikleri mantarları kesinlikle vatandaşlar tüketmemeli diyen uzmanlar bilinçsiz toplanan mantarlar sonucunda ölümler dahi yaşanabilir uyarısında bulunuyorlar.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Ayşe Ayyıldız,tedbirleri olmak amacıyla sadece vatandaşların kültür mantarı tüketmesinin daha uygun olacağını belirtiyor.. 

EN FAZLA ZEHİRLEYEN MANTARLAR

Dr. Ayşe Ayyıldız, Yaotığı açıklamada en çok zehirleyen mantarların doğada toplanan mantarlar olduğunu belirtti. Kültür mantarları da uygun koşullarda saklanmazsa zehirleyebilir uyarısında bulundu... 

ZEHİRLENME BELİRTİLERİ NELER...

Genellikle belirtilerin 2 ile 6 saat içerisinde ortaya çıktığını açıklayan Dr. Ayşe Ayyıldız, belirtiler hakkında da bilgi verdi.

Aşağıdaki belirtiler varsa mutlaka doktora gidiniz..

İSHAL

KARIN AĞRISI

BULANTI

KUSMA

VE KARACİĞER YETMEZLİĞİ..

İlerleyen dönemde eğer zamanında müdahale edilmezse ölüm bile ortaya çıkabilir.. 

BİLMEDİĞİNİZ MANTARI YEMEYİN...

Dr. Ayşe Ayyıldız, Toplanmış mantarların kesinlikle tüketilmemesi gerekir diyerek halk arasındaki bir yanlış konusunda da açıklamalarda bulundu..

"Halk arasında çok önemli olan ve yanlış bilinen durumlar var. Mantarın pişirilerek yenildiği zaman zehirli olmayacağı, yanında yoğurtla tüketildiği zaman zehirli olmayacağı kanıları yanlış. Zehirli mantar her koşulda zehirlidir. Bu sebeple toplanmış mantarların tüketilmesini kesinlikle önermiyoruz...

İHA

Mantar zehirlenmesi arttı. Dikkat edin yedikten sonra bu belirtiler varsa hemen doktora koşun

Kaynak:Haber Kaynağı