Mantarı Pişirirken Yanlış Pişiriyoruz Besin Değeri Yok Olmasın Diye böyle pişiriniz

Mantarı Pişirirken Yanlış Pişiriyoruz Besin Değeri Yok Olmasın Diye böyle pişiriniz

Uzmanlardan Mantarla ilgili çok Önemli uyarı var. Bugüne kadar pişirirken Mantarı hep yanlış pişirmişiz. İşte Yemek Yapma konusunda Türk mutfağının vazgeçilmez bir sebze türü olan mantarla ilgili o uyarı

Günümüzde en çok tüketilen yiyeceklerden birisi de mantar. Özellikle kültür mantarının hemen hemen her markette bulunabildiği bir dönemde yaşıyoruz.

Mantar oldukça değerli bir besin ki en az et kadar değerli.

Mantar Özellikle kilo vermek isteyenlerin işini kolaylaştıran bir besin. Yüksek kolesterol problemine iyi gelen mantar kolesteroldan kurtarıyor.

Diyabet hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir besin olan mantar iyi bir lif kaynağı olması nedeniyle bağırsak sağlığımız içinde oldukça önemli.

Bünyesinde bulunan selenyum C vitamini ve D vitamini bağışıklık sistemimizi güçlendirip hastalıklara karşı koruyor.

Mantarın Faydaları Sadece bununla Sınırlı Değil Hücreleri yenileyen özelliğiyle bilinen mantar sağlığımız için oldukça değerli bir besin.

Yapılan her yeni araştırma mantarın ne denli önemli bir besin olduğunu ortaya çıkarıyor.

Hatta Japonya'da yapılan bir çalışmaya göre haftada üç veya daha fazla mantar yiyen erkeklerde prostat kanserine yakalanma riskinin düşük olduğu görüldü.

İspanya'daki La Rioja'nın Mantar Teknolojik Araştırma Merkezi'ndeki bilim insanları, suda veya yağda çözünür maddelerin süzülmesinden dolayı mantarların kızartılması veya kaynatılmasının aşırı protein ve antioksidan kaybına yol açtığını tespit eden bir çalışma yaptı.


Izgarada ve migrodalgada pişirmek en sağlıklısı 
Araştırmacılar çalışma kapsamında mantarları ızgarada veya migrodalgada pişirmenin şaşırtıcı bir şekiklde daha sağlıklı ve en iyi yöntem olduğunu belirledi. Bu şekilde pişirilen mantarların besin değerini koruduğu sonuçlandı.

İncelenen mantar türleri arasında en çok tüketilenler değerlendirildi. Bu mantarlar: İstiridye, şitaki ve kültür mantarı.

Araştırma bununla sınırlı kalmadı. Izgarada veya mikrodalgada pişirilen mantarların içindeki antioksidanların ve polifenollerin (bitki bazlı gıdalarda bulunan mikrobesinler) çiğ durumlarına kıyasla ciddi derecede arttığı tespit edildi.


Izgara yaparken zeytinyağı kullanılmışsa...
Çalışmanın sonunda ızgarada pişen mantarlarda zeytinyağı kullanmanın da antioksidan seviyesini artırabileceğini ve besin maddelerinde herhangi bir kayba neden olmayacağı açıklandı.

Size Eşsiz bir mantar yemeği tarifi vereceğiz. Bu tarifle mantar yemekleriniz çok daha lezzetli olacaktır.

Fırında Kremalı Tavuk Mantar 

 

Fırında Kremalı Tavuk Mantar Tarifinin Malzemeleri

 

  • 1 kg tavuk pirzola(kemiksiz olsun)
  • 250 gr mantar
  • 1 paket krema
  • 1 tane orta boy patates
  • 250 gr kaşar
  • 1 çay bardağı ile sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı ile kırmızı biber
  • 1 yemek kaşığı ile tuz
  • 1 yemek kaşığı ile kekik
  • 1 çay kaşığı ile margarin (tepsiye sürmek için)

 

Fırında Kremalı Tavuk Mantar Tarifi Nasıl Yapılır?

Öncelikle kullanacağımız tepsiyi margarin ile güzel bir şekilde yağlıyoruz. Ardından tavukları üstüne uyur pozisyonu alacak şekilde diziyoruz. Üstüne biraz kırmızı biber ve tuz serpiştiriyoruz. Daha sonra patatesi rendeleyip suyunu sıkıp tavukların üzerine yerleştiriyoruz. Mantarları da bir güzel yıkadıktan sonra patateslerin üzerine küçük parçalar halinde doğrayarak yerleştiriyoruz. Kremayı da bir kaseye koyarak üzerine sıvı yağ ilave edip iyi bir şekilde karıştırıyoruz. Bu karışıma biraz tuz biraz kekik ekleyerek tepsiye dağıtarak döküyoruz. Son olarak da rendelediğimiz kaşarımızı tepsinin en üst tabakasına doğru yayarak yerleştiriyoruz. Hazır olan yemeğimizi daha önceden ısıttığımız 180 derecelik fırına veriyoruz. Yemeğimizi yaklaşık 40 dakika kadar fırında pişiriyoruz. Sizler kendi fırınınızın özelliğine göre de dereceyi ve süreyi ayarlayabilirsiniz. Pişen yemeği sıcak sıcak sevdiklerinize servis edebilirsiniz. Herkese afiyet olsun.

Fırında Kremalı Tavuk Mantar Tarifinin Servis Önerisi Nasıldır?

Yemeğimizin yanına bir de pirinç pilavı yapmalısınız. Tekrar afiyet olsun.

 

İlgili Haberler