• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 30 °C

Markalar sosyal medyayı neden etkin şekilde kullanmalı?

Markalar sosyal medyayı neden etkin şekilde kullanmalı?
Markalar, hizmetlerini hedef kitleleri ile paylaşmak ve marka algılarını doğru bir şekilde oluşturmak adına, kullanıcıların zaman geçirdiği her mecrada olmalı.

7,5 milyar insanın 3,1 milyarının aktif bir şekilde kullandığı sosyal medya da olmazsa olmaz kanallardan. Profesyonel sosyal medya hizmetleri sunan ajanslardan Crovu, markaların neden sosyal medyayı ‘etkin’ bir şekilde kullanmak zorunda olduğu sorusuna 4 yanıt verdi.

Sosyal medyada yer almayan markalar, rekabette bir adım geride

Kurumsal sosyal medya yönetimi konusuna mesafeli yaklaşan markaları bekleyen en büyük tehlike, sektörlerinde rakiplerine karşı kaybettikleri avantaj. Müşteri portföyüne güvenen, köklü bir marka dahi olsanız, sosyal medyada sizin kitlenizi, sizin iletişiminizi kullanarak toplayacak ve potansiyel müşterilerinizi elinizden alacak rakiplerinizden haberdar mısınız? Web sitesi olmayan, sosyal medyayı aktif kullanmayan, kısacası dijital pazarlamayı önemsemeyen markalar bu anlamda bir risk altında.

 

İşinizi büyütmek, hedef kitlenizle sıkı bir iletişimden geçer

Ürün ve hizmetlerinizin satış ve pazarlamasını yapma noktasında, sosyal medyanın büyük bir önemi var. Zirvedeki markalar dahi, reklam bütçelerinin artık çok önemli bir kısmını dijital reklama harcıyor. Televizyon ve gazete reklamlarının payı düşerken Facebook, Twitter, Instagram bütçeleri artıyor. Hal böyleyken, kurumsal bir şirket değil, bir kobi de olsanız sosyal medya sizin adınıza önemli. Yüksek bir takipçi kitlesi, iyi bir sosyal medya yönetimi ve etkili bir reklam stratejisi ile sektörünüzde fark yaratabilirsiniz. Ulusal basına çıkabilir, ülke çapında talep görebilirsiniz. Bunun birçok örneği mevcut.

 

Geri dönüşleri takip edip, üst düzey bir memnuniyet yaratmak

Sosyal medyanın diğer bir faydası, sunduğunuz hizmetlerle ya da sattığınız ürünlerle ilgili, personeliniz ya da markanız ile ilgili geri bildirimleri hızlı bir şekilde alabileceğiniz, müşteri-marka iletişiminin söz konusu olduğu bir platformda olma artısı. Ağızdan ağıza pazarlama, hâlâ en önemli silah. Ancak bunun alt basamaklarında, müşteri memnuniyetini dijital platformlar üzerinden sağlamak da yer alıyor. Sosyal medyada size yorum yazan, mesaj gönderen her takipçinin isteklerini, düşüncelerini doğrudan değerlendirebilir, marka stratejinizi bunları baz alarak geliştirebilirsiniz.

Sosyal medyada kaç takipçiniz var?

Rekabet, müşteri memnuniyeti ve marka algısı gibi konuların ardından, sosyal medya dendiğinde akla gelen o ‘takipçi’ konusunu da açmadan olmaz. Instagram, Youtube, Facebook ve Twitter’da takipçi, beğeni ve izlenme desteği sunan bir sosyal medya ajansı olarak, rakamların önemine vurgu yapmak istiyoruz.

 

Kitlesel değil, hedef kitlenizi içeren, pasif değil, etkileşim oranı yüksek, yani gönderilerinizi beğenen, yorum yapan, satışa dönük geri dönüşleri olan bir takipçi kitleniz olmalıdır. Twitter, Instagram takipçileri konusunda yıllardır, birçok büyük markaya destek veriyoruz. Facebook beğenisi ve Youtube aboneleri konusunda, en uygun bütçe ile en yüksek takipçi dönüşünü sağlıyoruz.

Content is king’, yani ‘içerik kraldır’ felsefesi hâlâ geçerli. Ancak sosyal medyada en kaliteli, en etkili içerikleri dahi tasarlasanız, ideal bir takipçi kitleniz yoksa, maalesef anlamsız.

crovu.co üzerinden sosyal medya hizmetlerimizi inceleyebilir, anında bize ulaşarak Facebook, Twitter, Youtube ve Instagram takipçileri konusunda profesyonel hizmet alabilirsiniz.

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim