Marketin Açılmasını Beklemeye Gerek Kalmadı... Sadece Mutfaktaki Malzemeler ile Tıkanan Lavaboyu Açın!

Marketin Açılmasını Beklemeye Gerek Kalmadı... Sadece Mutfaktaki Malzemeler ile Tıkanan Lavaboyu Açın!

Sadece evdeki malzemelerle beraber lavabonuzu açabilirsiniz. Sanıldığından daha kolay açılan lavabo için mutfaktaki malzemeler yeterli. Kimyasallar borulara zarar verdiği için lavabo açıcılardansa herkes organiğe yöneliyor

Mutfağınızda bulunan sadece dört malzeme ile lavabolarınızı açabilirsiniz. Hem oldukça tehlikeli olan lavabo açıcıların el yakma ya da boru zedeleme riskinden uzaklaşırken bir yandan da tasarruf edebilirsiniz. Lavaboyu açmak için ise sadece dört malzeme yeterli. Tuz, karbonat, sirke ve kaynar suyun yeterli olacağı doğal lavabo açıcı tarifi herkesin mutfağında bulunabilen ürünler içeriyor.

Bulaşık yıkarken ya da ellerinizi banyo lavabosunda yıkarken suyun biraz geç gittiğini fark ettiğinizde durum çok daha betere gideceğinin habercisidir. Bir an önce önlem almazsanız bulaşık yıkamak o an için maalesef sinir bozucu bir eyleme dönüşebilir. Hatta iyice dolan lavaboyu temizlemek de zorlaşır ki eğer markete gidecek vakit bulmadıysanız, bulduysanız da lavabo açıcı almayı unuttuysanız ve ertesi güne de asla vaktiniz yoksa bu tarif tam size göre... Evdeki malzemelerle ertesi günkü market açılış saatini beklemeye gerek kalmadan lavabonuzu açabilirsiniz.

Ayrıca marketlerde satılan ürünler lavabo borularına ciddi anlamda hasar verebiliyor. Geçici de olsa lavabo açıcı kimyasallar kullanmak yerine pompa da kullanabilirsiniz. Ancak bunun gerçekten kısa süreli bir etki olduğunu unutmayın. Kimyasallar ise kimse tarafından tavsiye edilmiyor. Çünkü hem ele değdiğinde ya da buharına maruz kalındığında çok kalıcı hasarlara yol açacak kadar yakıcı bir madde hem de tesisatta çok büyük zorluklar çıkarıyor. Bu nedenle kişilerin lavabolarını açmak için mutlaka doğal yollara yönelmesi tavsiye edilmektedir.

Peki evdeki malzemelerle nasıl lavabo açacağız?

Lavabo tıkanması bazıları için büyük bir kabusa dönüşebilir. Özellikle koku hassasiyetiniz varsa zaten lavabo tam olarak tıkanma evresinde ise bile delirmenin eşiğine gelmek mümkün. Çeşitli sebeplerle tıkanabilen lavabolara genellikle yağ, yemek atığı gibi maddeler sebep olabiliyor. Bu nedenle elinizden geldiğince yemek artıklarını çöpe dökmeye özen gösterin. Ayrıca kesinlikle yağları lavabodan aşağıya dökmeyin. Hem sulara karışarak kirlilik veriyor hem de lavaboları kısa sürede tıkıyor.

Tıkanan lavaboyu açmak için ise yapmanız gereken şey sadece tuz, karbonat, beyaz sirke ve bir kaç litre kaynar su... 

İlk olarak tuz ve karbonatı birbirine karıştırın ve suyunu çekmiş lavabodan aşağı boşaltın. Sonrasında üzerine bir miktar sirke dökün. Bu maddeler birbiriyle etkileşime girerken de kaynar suyu boşaltın. Suyun buharından kaçının. Lavabonuz açılmış olacaktır.

İlgili Haberler