Maske Kullanmanın Yol Açtığı Sorun! Şikayetler Çoğaldı...

Maske Kullanmanın Yol Açtığı Sorun! Şikayetler Çoğaldı...

Maske takmak koronavirüsün yayılımını engelleyen en önemli faktörlerden biri ancak maske kullanımı hakkında yapılan bazı eksiklikler nedeniyle bu rahatsızlıktan şikayet duyanların sayısında artış oldu. Peki maske nasıl takılmalı?

Maske takmamak sivilce şikayetlerinde artış gösterdi. Uzun süre maske kullanımı nedeniyle cilt problemlerinde yaşanan artışa karşı ise uzmanlar uyarıyor: "Maskeyi doğru takmayı öğrenmek zorundayız."

Yıllardır yüzümüzde herhangi bir filtre olmadan yaşadık ancak son bir senedir maske hayatımıza girdi ve pandemiyi bitirmek için yapılması gereken en önemli önlemler arasında yerini aldı. Maske kullanımı nedeniyle ciltte meydana gelen sivilceler ise, maskeyi doğru kullanmadığımızın işareti olabilir. 

Nemlenen maske bakteriyi çoğaltıyor

Uzun süre aynı maskeyi kullanmak bakterilerde çoğalmaya ve cildin nefessiz kalmasına yol açıyor. Bu nedenle de gözenekler tıkanıyor ve sivilce oluşuyor. Eğer maskenizde nemlenme oluşursa ya da maskeyi takalı iki saati geçmişse, yenisi ile mutlaka değiştirin. Özellikle spor yapan kişiler fazla soluk soluğa kalacakları için sürekli olarak maske değiştirmeleri önem taşıyor.

Maskenin yapısı nasıl olmalı?

Maskenin yapısı da önemli. Eğer suratınızı tam olarak kavramıyorsa ve sürekli sürtünme yaşanıyorsa o zaman da cilt ister istemez tahriş olacaktır. Maskenizin çok sert bir yapıda olmamasına özen gösterin ve buna göre bir maske edinin. Diğer yandan maskenizi insanların olmadığı açık alanlarda biraz indirip cildinize nefes aldırmayı ihmal etmeyin. Çok kısa aralıklarla yapacağınız bu havalandırmaya ek olarak maskeyi değiştirdiğiniz aralıklarda da mutlaka yüzünüzü yıkayın. 

Bakım ve nemlendirici

Yüzünüzde bu nedenle oluşan sivilceler için mutlaka bir bakım yapın. Cildiye uzmanından edineceğiniz bir krem işinizi kolaylaştıracaktır. Ancak cilt için verilen krem kurutabilir. Cilt kuruduğunda da sivilcelere yol açabilmektedir bu nedenle cilt uzmanından nemlendirici krem tavsiyesi de mutlaka isteyin.

Makyaj yaparken...

Makyaj yapmak da sürekli olarak maske takan cilde zararlı olacaktır. Üst üste yapılan baz, fondöten, bronzer gibi uygulamalar zaten cildin nefes almasını zorlaştırır. Bu nedenlerle makyajı daha seyrek yapmaya ya da azaltmaya da dikkat etmek gerekli.