Maskelerde Filtre Yerine kullanılan kumaşlar şaşkına çevirdi. Vaka sayıları meğer bu yüzden tırmanıyormuş

Maske, virüsün bulaşmasını önleyen en önemli kurallardan biri. Ancak piyasadaki kumaşların içeriği içler acısı. Uzmanlar çoğu maskenin koruyucu özelliği bulunmadığını belirtti. Peki iyi maske nasıl anlaşılır?

Maskelerde Filtre Yerine kullanılan kumaşlar şaşkına çevirdi. Vaka sayıları meğer bu yüzden tırmanıyormuş
Yayınlanma Tarihi : 02 Nisan 2021 09:00

Güney Biomedikal Yönetim Kurulu Başkanı Necip Güney, piyasada bulunan çoğu maskenin filtresinin bulunmadığını, bulunanların büyük kısmının ise sahte filtre içerdiğini belirtti. Bu maskelerin koruyuculuğunun ise çok sınırlı olduğunun altını çizerken, doğru maskenin içeriği hakkında bilgi verdi.  

Pandemi sürecinde virüsün bulaşıcılığını engellemek için en önemli olan üç kuralın maske, mesafe ve hijyen. Ancak uzmanlar maskenin koruyuculuğu hakkında vatandaşı uyardı. Koruyuculuğu yüksek olan cerrahi maskeleri öneren uzmanlar, bu sıfatı alabilmesi için ise belli şartlar olduğunu dile getiriyorlar. Güney Biomedikal Yönetim Kurulu Başkanı Necip Güney de, cerrahi olduğu iddia edilen pek çok maskenin piyasada dolaştığını ama hiçbirinin meltblown kumaşından üretilmediğini söyledi. Meltblown kumaşın asıl filtre özeliğini taşıdığını açıklayan Güney, bunun yerine piyasadaki çoğu maskenin ıslak mendilden üretildiğine dikkat çekti.

Normal şartlarda bu maskelerin tamamen ultrasonik dikişli otomatik makinelerde üretiminin gerçekleşmesi gereken maskelerin bazılarının el dikişi bile olduğunu açıkladı. Güney, steril olarak üretilmeyen maskelerin hastalığı bulaştırma riskini arttırdığına dikkat çekti.

Sahte maske her yerde

Güney, senelerdir cerrahi maske ile ilgili fuarlar ve yayınlar düzenlediklerini, bilgi sahibi oldukları bir konu olduğu için koruyucu tekstillere yönelik maske imalatına pandemi sürecinde başladıklarını belirtti. Türkiye’ye bu konuda örnek olmak istediklerini açıklayan Güney, süreçte çok alakasız kişilerin maske işine başladığını gördüklerini ifade etti. Piyasayı şaşkınlıkla izlediğini belirten Güney, maske kumaşının, filtresinin, lastiğinin bile önemli konular oluğunu söyledi. Güney, maske yapımında iki kumaş kullanıldığını, bunların spunbond ve meltblown olduğunu söyledi. Spunbondun dış katman, meltblown’un ise filtre olduğu için iç katmanda olması gerektiğini vurguladı. İkisinin statik elektriğinden filtre özelliğinin sağlandığını açıklayan Güney, maske üretilirken de kumaşların statik elektrik özelliğini yitirmemesi için özel üretilen eldivenlerin kullanılması gerektiğini söyledi.

Maskelerde imitasyon filtre kullanılıyor

Piyasadaki maskelerin ezici bir çoğunluğunun koruyucu özelliği bulunmadığının altını çizen Güney, maskelerde insanların dişlerinin göründüğünü, bu maskelerin büyük partikülleri engellese bile küçükleri engellemediğini dile getirdi. Hastalığın ise yüksek oranda damlacık kanalı ile bulaştığını bilim insanlarının söylediğine dikkat çeken Güney, filtre kumaşı olan meltblown’un imitasyonunun bile olduğunu belirtti.

Her meltblown adı altında satılan kumaşın gerçek olmadığını söyleyen Güney, bakteri filtrasyon mukavemeti değerinin %98 üzerinde olması ve partikül filtrasyon mukavemetinin de %95 üzerinde olması gerekliliğinin altını çizdi. Meltblown kumaş sertifikasının ise orijinal olması önem taşıyor. Koruyucu olan maskenin 80 gr/m2 oranında olması gerekiyor.

İlgili Haberler