Maskeyi Böyle takmak faydadan çok zarar veriyor vakaları iki kat artıran bu yanlışa son verilmeli

Maske takmak bilindiği gibi artık zorunlu. Ancak maske takma eğer hatalı olursa vakalar artmaz mı? Artar elbette. Uzmanı üstüne basa basa uyardı.. Mutlaka dikkat edin

Maskeyi Böyle takmak faydadan çok zarar veriyor vakaları iki kat artıran bu yanlışa son verilmeli
Yayınlanma Tarihi : 11 Şubat 2021 12:40

Salgının En başından beri uzmanlar uyarıyor. Lütfen maske takın ve maske takımına dikkat edin. Kimisi mecburen kapalı mekanlara girerken maske takıyor.

Üstelik bir çok kimse göstermelik takıyor. Sokakta görüyorsunuzdur mutlaka adam maskeyi yüzüne değil koluna takmış.

İşte o kola takılan maskeler patlatıyor bu vaka sayılarını. Veya bazıları aynı maskeyi üç gün hatta beş gün kullanıyor.

Oysa aynı gün o maskeyi değiştirmesi gerekirken..

Tekrar aynı maskeyi kullanmayın diyor uzmanlar üstüne basa basa? Ama dikkate alan var mı? Yok elbette.

Bugün Anadolu Ajansı abonelere çarpıcı bir haberi servis etmiş: Haber içeriğinde önemli bir uyarı var: Dikkate almanız açısından sayfalarımıza taşıyoruz. Mutlaka sizlerde bu uzman uyarısını arkadaşlarınızla paylaşın. Doğru maske seçimine dikkat etsinler:

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Neşe Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, doğru maske kullanımı hakkında tavsiyelerde bulundu.

Maskelerin, kullanılmadığı anlarda her yere temas ettiğini dile getiren Çelik, masaya, arabaya, ceplere, çantalara bırakılan ve daha sonra tekrar kullanılan maskenin faydadan çok zarara neden olacağını bildirdi.

Özellikle kullanılan maskelerin çöpe atılması gerekirken gelişigüzel bir şekilde ev ortamına ya da sokağa bırakıldığına dikkati çeken Çelik, "Kullanılmayan maskeler kapalı çöp kutuları yerine gelişigüzel çevreye atılıyor. Hem hastalığın bulaşının devam etmesine hem de çevre kirliliğine neden oluyor. Kirlenen maskeleri kapalı çöp kutularına atmalıyız. Öte yandan günlerce aynı maskeyi kullananlar var. Bu durum hastalığın daha çabuk bulaşmasını sağlar." ifadelerini kullandı.

"Aksesuar olarak kullanılmaya başlandı"

Dr. Çelik, maskenin amacı dışında kullanıldığına dikkati çekerek, açıklamasında şu cümlelere yer verdi:

"Renkli maskeler, kıyafete uyumlu maskeler kullanıyoruz. Yani sağlığı değil görseli düşünüyoruz. Açıkcası aksesuar olarak kullanılmaya başlandı. Bu çok yanlış. Ayrıca maske takılıyken elimiz maske ile sürekli temas ediyor. Elleriniz kirli olabilir ve temas ettiğiniz maskeyi kirletebilirsiniz. Maske teması ile eliniz kirlenir ve diğer temas ettiğiniz yerlere virüs bulaştırabilirsiniz. Maske kullanırken ağız ve buruna temas etmeyiniz. Maskeliyken burun açıkta bırakılıyor veya maske çene altında tutuluyor. Bu kullanım, maskenin koruyuculuğunu azaltır ve hastalığın, bulaşının kolaylaşmasını sağlar. Maske ağız ve burunu tam kapatacak şekilde kullanılmalıdır. Kirlenen maske ile temastan sonra eller yıkanmıyor. Maske sizi korumaya devam ederken üzerinde toz kir ve filtrelediği virüsleri tutar. Kirli bir maskeyi ellediğinizde, virüs size geçer ve ellerinizin ağız ve burnunuza teması ile hastalık bulaşabilir. Bu nedenle maskenizi çıkarıp çöpe attıktan sonra ellerin hijyen kurallarına göre yıkanması gerekir."

İlgili Haberler