Mayasız Hiç Bekletmeyen On Beş Dakikada Hazır Olan börek kıvamında Pişi Tarifi

Mayasız Hiç Bekletmeyen On Beş Dakikada Hazır Olan börek kıvamında Pişi Tarifi

Türk mutfağının sevilen lezzetidir Pişi! Börek kıvamında bu tarifle Nefis pişi ne yağ çekiyor ne de sünüp kalıyor. Dışı çıtır çıtır tuzlu içi ise yumuşacık harika pişi tarifi yazımızda. Balon gibi şişiyorlar asla sönmüyorlar...

Çayı hızlıca demleyin çünkü bu tarif on beş dakikada hazır oluyor. Nefis pişi tarifinin içerisinde ise...

On Beş Dakikada Hazır Olan Pişi Tarifi İçin Gereken Malzemelerin Listesi

Bir çay bardağı süt, iki tane yumurta, bir çay kaşığı tuz, bir çay bardağı rendelenmiş kaşar peyniri, bir çay bardağı beyaz peynir, sekiz ya da on dal kadar maydanoz, bir paket kabartma tozu ve üç su bardağı da un gerekli olacak.

On Beş Dakikada Hazır Olan Pişi Tarifi Nasıl Yapılıyor?

Derin bir kabımızı çıkaralım. İçini güzelce sildikten sonra sütü, yumurtayı ve tuzu içerisine dökelim. İyice çırptıktan sonra üzerine yavaş yavaş beyaz peyniri, kaşarını, yıkayıp incecik kıymış olduğumuz maydanozu ve kabartma tozunu ekleyip karıştırmaya devam edelim. İyice karışan tarifimizin içerisine unumuzu da yavaş yavaş ekleyelim. Ardından sert olmayan ve ele de yapışmayan bir hamur elde edelim Un serili tezgaha alalım ve iki parçaya ayırıp  uzunca bir silindir yapalım. Silindirin ortasından merdane ile açıp yassı kıvama getirelim. Ardından bir bıçak ya da pizza kesici ile üçgenler çıkaralım. Bu şekilde yarım santimetre kalınlığında ve sekiz dilim olacak şekilde hamur çıkaralım. İkinci bezeyi de aynı şekilde yaptıktan sonra tavaya yağ alalım.

Eğer daha iyi pişsinler istiyorsanız tava değil tencere tercih edin. Tavadan daha küçük ağızlı ve yağı daha yüksekte muhafaza eden bir tencerede kızan yağa en fazla iki tane hamur atıp kızartalım. Önlü arkalı kızaran hamurların altın renginde olması gerekiyor. Sonrasında pişileri kağıt havlu serdiğimiz tabağa alalım.

Tabağa aldığımız pişiler çok sertse üzerlerine bir kağıt havlu daha kapatalım. Bu hem yağını çekecek hem de biraz yumuşamalarını sağlayacaktır. Afiyet olsun.

İlgili Haberler
En Yeniler