Medya mensuplarına çifte standart

Medya mensuplarına çifte standart

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak yeni yıla Zonguldak’ta madenciler ile girdi. Ancak ocağa Anadolu Ajansı ve TRT dışında hiçbir basın kuruluşu alınmadı.

İHA
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yeni yıla Zonguldak’ta girdi. Türkiye Taş Kömürleri Kurumu’na (TTK) ait Kozlu Müessesesi'ne gelen iki bakan yerin metrelerce altına inerek, yeni yılın ilk dakikalarını madenciler ile geçirdi.

VALİLİK DAVET GÖNDERDİ
İki bakanın Zonguldak ziyareti
yle ilgili Zonguldak Valiliği tarafından basın kuruluşlarına davet gönderildi. Davet üzerine Zonguldak’ta görev yapan basın mensupları iki bakanın ziyaretini haberleştirmek için 22.00 sıralarında ocağın girişine gitti. Bakanlar Süleyman Soylu ve Berat Albayrak da 23.30 sıralarında ocağa gelerek içeriye girdi. Ancak kapıda saatlerdir haber için bekleyen muhabirler içeriye alınmadı. TTK yetkilileri içeride fotoğraf makinelerinin flaşlarının tehlikeli olabileceğini ifade etti. Ancak trajikomik bahaneye rağmen içeriye sadece Anadolu Ajansı ve TRT alındı. Bakanlık danışmanları ise Anadolu Ajansı’nın içeriden görüntü dağıtacağını ifade etti. Basın mensuplarının, “Hepimiz değil, Anadolu Ajansı haricinde bir kameraman daha girsin. Biz aramızda paylaşırız” talebi de yerine getirilmedi.

Yaklaşık 2 saat ocak içinde kalan iki bakan daha sonra dışarıda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Ancak söz verilmesine rağmen Anadolu Ajansı ocak içinde çektiği görüntüleri kimseyle paylaşmadı.

OSMAN SAV: “BU BİZLERİ ÜZMÜŞTÜR”
Çifte standarttın ardından açıklamalarda bulunan Karaelmas Gazeteciler Derneği Başkanı Osman Sav, “Bu şehre bir bakanın gelmesi önemli bir olaydır. Basın mensubu arkadaşlarımız haber alma özgürlüğü ile oraya gitmişlerdir. Bu hareket basın kuruluşları arasında eşitsizliğe yol açıyor. Basın mensupları ailelerinden uzakta bir yılbaşı geçirip, mesleklerini layıkıyla yapabilme uğrun
a saatlerce kar kış demeden ocağın önünde bekliyorlar. Güvenlik anlamında sadece devletin ajansı ve televizyonu alınıyorsa, çıkınca bunun her yere dağıtılması lazım. Birçok ilde bu böyle yapılmasına rağmen Zonguldak’ta yapılmaması bizleri üzmüştür” dedi.