Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici kanallara konuk olan doktorları yazdı! Televizyon programlarına çıkmak için binlerce lira para ödüyorlar!

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici kanallara konuk olan doktorları yazdı! Televizyon programlarına çıkmak için binlerce lira para ödüyorlar!

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici kanallara konuk olan doktorlar ile ilgili bir yazı kaleme aldı. programa konuk olarak çıkan doktorlar binlerce lira para ödüyorlar..

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, uzun süredir herkesin merak ettiği bir konuyu araştırarak kaleme aldı. Televizyonlarda özellikle gündüz kuşağı programlarında ekrana çıkan ve sağlıkla ilgili bilgiler veren doktorlar, bu yayınlara çıkabilmek uğruna binlerce lira para ödüyorlar.

Ombudsman: Kamu denetçiliği olarak da bilinen medya ombudsmanlığında, şikayetleri ve bir takım teşebbüsleri ele alıp değerlendiren ve bunlara her iki taraf için de tatmin edici çözümler bulan kişilerdir. İsveççe'de arabulucu anlamına gelen bu ifade, kişilerin haklarını korumaya yetkili kılınmış kişileri ifade etmek için kullanılır. Ülkemizde okur temsilcisi ifadesi de kullanılmaktadır.

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici'de son yıllarda özellikle sabah programlarında yer alan bir konuyu taşıdı köşesine.

15 Dakika İçin Binlerce Lira Ödüyorlar

Televizyonlarda yayınlanan programlara çıkarak halka sağlık hakkında bilgiler veren doktorların, o programlara çıkabilmek uğruna bütçe ayırdıkları ortaya çıktı.

televizyona çıkan doktorlardan para alındığı ile ilgili iddialar üzerine çok sayıda doktorla  görüşüp konuyu köşesine taşıyan Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, görüştüğü tüm doktorların bu konuyu doğruladığını vurguluyor. televizyona çıkması için aranan doktorlardan ya para istenmiş ya da çevrelerinde olan bir olaya şahit olmuşlardı.

Bildirici yazısında; adının yazılmasını istemeyen bir plastik cerrahla konuştuğunu ve cerrahın söylediklerinin medya sektöründe yaşananları gözler önüne serdiğini ifade ediyor. Plastik cerrah; Canan Karatay ve Ümit Aktaş gibi ünlü ve ratingi yüksek doktorlar dışında herkesten para istendiğini kendisinin de piyasada yaşanan rekabetten geri kalmamak amacıyla bu işe bütçe ayırmak zorunda kaldığını yazdı.

"Diyorlar ki, ‘aylık 200-300 bin liralık malzeme alırsan karşılığında iki Çağla Şikel programı promosyon! Program sorumluları da ‘Kanallar artık bu gelirlerin üzerinden dönüyor’ diyorlar. Parasız program yok artık." dediğini belirtiyor. Bu konuşmanın ardından televizyonlarda uygulanan ücret tarifesini öğrenmeye çalıştığını ifade eden Bildirici, bu ücretlerin kanalına ve programına göre değişiklik gösterdiğini de ifade ediyor.

Ortalama 14 bin civarında olan ücretlerde rekorun ise Fox TV'de program yapan Çağla Şikel'de olduğunu belirtiyor. Çağla Şikel'in programına 15 dakika boyunca konuk olarak katılmanın bedeli tam 28 bin 750 lira!