Meğer Ev Temizliği Yapmak İçin Kolay Yollar da Varmış pratik 10 Temizlik Sırrı

Meğer Ev Temizliği Yapmak İçin Kolay Yollar da Varmış pratik 10 Temizlik Sırrı

Ev temizliğini hızlıca bitirebileceğiniz bu taktikler sayesinde işin içinden hızlıca çıkabilirsiniz. Bu on taktik sayesinde hiçbir zorluk çıkmadan koca evin temizliğini bir saatte kusursuz şekilde bitirin...

Tüm evin temizliğini hızlıca yapmaya çalışırken detaylar yüzünden ya da inatçı lekeler nedeniyle tüm gününüzü yiyorsanız bu taktiklere mutlaka göz atın. Günü yorgun bitirmektense pratik bir şekilde işin içerisinden çıkabileceğiniz taktiklerle gününüzden olmayın. 

Hızlı temizliğin ipuçları:

  • İlk olarak camlardan başlayalım. Camları temizlemek için aslında iki farklı yol var. Bunlardan biri bulaşıklar için kullanılan krem şeklindeki kireç çıkarıcılar ile camlardaki inatçı lekelerden hızlıca kurtulmak, diğeri ise gazete ile hızlı sonuç almak. Camları temizlerken yüzeyinin yumuşak kalmasını sağlamak gerekiyor. Bu nedenle sadece su yeterli olmaz. Cam silmek için hazırladığınız suyun içerisinde eklediğiniz bu krem deterjanlar ya da çamaşır yumuşatıcısı ile yüzeyde toz kalma ihtimalini aza indirirsiniz. Bu da ertesi güne ya da o günün akşamına emek verdiğiniz camın tekrar tozlanmasının önüne geçer.
  • Camları kurulamak için gazete kullanmak ise klasik ancak en etkili buğulanma karşıtı yöntemdir.
  • Mutfağa bakacak olursak, çok inatçı yağ ya da tencere yanıkları varsa hepsi için portakal ya da limon kabuğu kullanılabilir. Ancak bir şartla; kurutulmuş olmalı. Sünger işlevi olan bu kurutulmuş kabuklar tasarruf da yapmanızı sağlayacak.
  • Yerleri silerken ardından kurulamak istemiyorsanız ya da kuruladığınız halde su izleri kaldığını görüyorsanız o zaman mutlaka suyun içerisine sirke katın. 
  • Fırın temizliği için evinizde mutlaka amonyak bulundurun. Kullanmadığınız bir kaseye biraz amonyak doldurup geceden fırında bekletin ve sabah da kokusu çıktıktan sonra fırını sünger yardımı ile silin. 
  • Evcil hayvanı olanlar tüyleri hızlıca halıdan arındırmak için bir saat önceden halıya biraz karbonat dökebilir. Sonrasında süpürdüğünüzde tüysen eser kalmayacaktır.
  • Buzdolabınıza bir fincan çekilmiş kahve koyarsanız kokuyu hemen çekecektir.
  • Kararan ütüyü soğuduktan sonra sirkeli pamukla silin. 
  • Dolabınızın içerisine jel kokular almak yerine bir pamuğa en sevdiğiniz parfümü sıkın ve bu pamuğu iple dolaba asın. Dolabınız harika kokacak.
  • Yanık tencereleri ovmak yerine içlerinde deterjanlı su kaynatın, ısı ve deterjan sayesinde yumuşayan lekeler daha hızlı çıkacaktır.

İlgili Haberler