Meğer karaciğeri yağlandırıp bitiriyormuş. Karaciğerinizi korumak için bu uyarıyı mutlaka önemseyiniz

Meğer karaciğeri yağlandırıp bitiriyormuş. Karaciğerinizi korumak için bu uyarıyı mutlaka önemseyiniz

Siroz hastalığının hep alkol kullanımı kaynaklı olduğu sanılır ancak son dönem vakalara bakıldığında ne yazık ki sağlıksız bir yaşam sürüyor olmak...

Siroz hastalığının en büyük sebebinin alkol kullanımı olduğu söylenir. Ancak son zamanlarda Siroz'a yakalanan hasta sayısında ciddi bir artış var ve sebebi ise alkol değil, karaciğer yağlanması...

-OBEZİTE VE DENGESİZ BESLENME

Son dönemde ortaya çıkan siros vakalarının öyküsüne bakıldığında temel sebebin alkol değil düzensiz ve sağlıksız beslenme ile hareketsiz kalmak olduğu vurgulanıyor. Maalesef obezite de alkol kullanımı kadar yaygın.. 

Karaciğer yağlanmalarının başlıca sebeplerine baktığımızda obezite ve dengesiz beslenmenin önemli bir rol oynadığını söyleyebiliriz. Alkol sebepli olmayan karaciğer yağlanmasında, karaciğerde yağ depolanma sorunu oluşuyor. Bu da ilerleyen zamanlarda sağlık açısından ciddi problemler yaşamaya kapı aralıyor. 

İnsanların beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve pandemi döneminde daha az hareket eder hale gelmesi karaciğerde ciddi oranda yağlanmaya sebep oluyor. Bunun önüne geçebilmek elbette bizim elimizde, düzenli beslenme ve günlük egzersiz yaparak daha sağlıklı bir yaşam sürebilmemiz mümkün. 

Ancak bu uyarılara kulak asmayıp düzensiz ve sağlıksız bir yaşam sürmeye devam etmek ise ileride hastaya direk karaciğer nakil edilmesi gereken durumlarla karşılaşılabilecek.


-ULUSALPOST-

İlgili Haberler