Meğer karaciğeri yağlandırıp bitiriyormuş. Karaciğerinizi korumak için bu uyarıyı mutlaka önemsemelisiniz

Karaciğer en hayati organımızdır. Siroz hastalığının hep alkol kullanımı kaynaklı olduğu sanılır ancak son dönem vakalara bakıldığında ne yazık ki sağlıksız bir yaşam sürüyor olmak...

Meğer karaciğeri yağlandırıp bitiriyormuş. Karaciğerinizi korumak için bu uyarıyı mutlaka önemsemelisiniz
Yayınlanma Tarihi : 30 Mart 2021 07:00

Siroz hastalığının en büyük sebebinin alkol kullanımı olduğu söylenir. Ancak son zamanlarda Siroz'a yakalanan hasta sayısında ciddi bir artış var ve sebebi ise alkol değil, karaciğer yağlanması...

-OBEZİTE VE DENGESİZ BESLENME

Son dönemde ortaya çıkan siros vakalarının öyküsüne bakıldığında temel sebebin alkol değil düzensiz ve sağlıksız beslenme ile hareketsiz kalmak olduğu vurgulanıyor. Maalesef obezite de alkol kullanımı kadar yaygın.. 

Karaciğer yağlanmalarının başlıca sebeplerine baktığımızda obezite ve dengesiz beslenmenin önemli bir rol oynadığını söyleyebiliriz. Alkol sebepli olmayan karaciğer yağlanmasında, karaciğerde yağ depolanma sorunu oluşuyor. Bu da ilerleyen zamanlarda sağlık açısından ciddi problemler yaşamaya kapı aralıyor. 

İnsanların beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve pandemi döneminde daha az hareket eder hale gelmesi karaciğerde ciddi oranda yağlanmaya sebep oluyor. Bunun önüne geçebilmek elbette bizim elimizde, düzenli beslenme ve günlük egzersiz yaparak daha sağlıklı bir yaşam sürebilmemiz mümkün. 

Ancak bu uyarılara kulak asmayıp düzensiz ve sağlıksız bir yaşam sürmeye devam etmek ise ileride hastaya direk karaciğer nakil edilmesi gereken durumlarla karşılaşılabilecek.

Karaciğer sağlığı için makarnayı azaltın

Dr. Onur Yaprak, “Zeytinyağı ile yapılmış sebze yemekleri, balık, salata, kuru baklagiller, turp, lahana, karalahana, Brüksel lahanası, karnabahar, brokoli, roka, tere, kırmızı pancar, havuç, sarımsak karaciğer dostu besinlerdir” dedi.

Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Bölümünden Prof. Dr. Onur Yaprak, her 3 kişiden birini etkileyen karaciğer yağlanmasına karşı önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Yaprak, karaciğerde biriken temel lipidlerin trigliserid ve yağ asitleri olduğunu belirterek, "Karaciğer yağlanması önlem alınmaz ise zamanla karaciğerde siroz veya kansere yol açabilir. Kronik alkol kullanımı dışında karaciğerde yağlanmaya yol açan en önemli faktörler, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, obezite, diyabet, egzersiz yapmamak ve yüksek kolesterol düzeyleridir." dedi.

"Yağlı etler ve patates kızartmasından kaçının"


Karaciğeri korumanın en önemli püf noktasının zararlı besinlerden kaçınmak olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Yaprak, şu değerlendirmede bulundu: "Beslenmemizde karbonhidrattan zengin gıdaları, fastfood ürünlerini, doymuş yağ içeren gıdaları azaltmalıyız. Başta ekmek, unlu mamuller, tatlılar, pilav, makarna, patates kızartması, yağlı soslar, yağlı etler ve şekerli içecekleri az tüketmeye özen göstermeliyiz. Akdeniz tipi beslenmeye ağırlık vermeliyiz."

"Bir avuç ceviz ve çiğ badem tüketin"


Prof. Dr. Yaprak; omega-3, selenyum, glutation, C ve E vitamini içeren antioksidan içerikli yiyeceklerin karaciğere faydalı olduğunu ifade ederek, şu bilgileri verdi: "Zeytinyağı ile yapılmış sebze yemekleri, balık, salata, kuru baklagiller, turp, lahana, karalahana, Brüksel lahanası, karnabahar, brokoli, roka, tere, kırmızı pancar, havuç, sarımsak tüketin. Aynı zamanda limon, greyfurt, yeşil çay, zerdeçal, siyah üzüm, günde 1 avuca kadar ceviz, çiğ badem gibi çerezleri tüketmeye özen gösterin. Günde 2 ila 3 fincan kahve için. Kahvenin karaciğer enzimleri olan AST, ALT, GGT düzeylerini gerilettiği, karaciğerdeki sertleşmeyi düzelttiği, siroz ve kanser gelişim riskini azalttığı birçok çalışmada gösterildi."

Kaynak : ULUSALPOST- İHA

İlgili Haberler