Mehmet Ceyhan Tedbirlerle İlgili Sözleriyle Deprem Etkisi Yaratmıştı! İkinci Bir Açıklama Yaptı

Mehmet Ceyhan Tedbirlerle İlgili Sözleriyle Deprem Etkisi Yaratmıştı! İkinci Bir Açıklama Yaptı

Enfeksiyon alanında uzman olan Profesör Doktor Mehmet Ceyhan'dan herkesi şaşırtan açıklamadan sonra ikinci bir açıklama daha geldi. Ceyhan, tam kapanma hakkındaki açıklamalarını hatırlatarak bakın neler söyledi...

Profesör Doktor Mehmet Ceyhan daha öncesinde tam kapanma hakkında bir açıklama yapmıştı. Tam kapanmanın aslında yirmi sekiz gün olması gerektiğini dile getiren Ceyhan sosyal medyada linç edilmişti. Profesör Doktor Ceyhan, konu ile alakalı olarak ikinci bir açıklamada bulundu.

Kabine toplantısı sonrasında gelen kararın ardından on yedi günlük yasaklar için "Bu bir tam kapanma anlamına gelmiyor. Tam kapanmanın bilimsel süresi 28 gündür." diyen Ceyhan topa tutulmuştu. Sosyal medyada Ceyhan'ın sözleri bu kapanmanın yeterli olmadığı yönünde algılanmış, sonucunda da pek çok kişi Ceyhan'a büyük ateş püskürmüştü. Prof. Dr. Ceyhan ise duruma açıklık getirmek adına tekrar konuştu.

Tam kapanma bu anlama gelmiyor

Ceyhan, tam kapanmanın aslında bilimsel bir tarifi olduğunu dile getirerek sözlerine açıklık getirdi. Kendisinin kapanma kararını eksik bulmadığını dile getirirken kullanılan terimin yanlış olduğunu hatırlatan Ceyhan, tam kapanmanın bilimsel anlamda aslında 28 gün sürmesi gerektiğini belirtti. Bu 28 günlük süreç ise bulunan yerden asla dışarı çıkmama anlamına geliyor diyen Ceyhan, İngilizce'de de bu sözcüğün karşılığının "lockdown" olduğunu söyledi. 1973 senesinden bu yana çeşitli "lockdown" yani tam kapatma kararları alındığını belirten Ceyhan, bunların savaş gibi dönemlerde bina içerisinde hiçbir koşulda dışarı çıkmama veya keskin nişancıların kafalarını gizleyip çıkarmamalarına dendiğini ekledi.

Aşılamaların da hızlandırılması lazım

Ancak kendisi hakkında yayılan haberlerin kesinlikle iyi niyetli olmadığını, bu şekilde haberleri yayanların da tedbirlere karşı çıkanlar ve aşı karşıtı olanlar olduğunu belirtti. Diğer yandan Ceyhan, söz konusu yasakların da işe yarayıp yaramayacağını yani doğru etkisinin ancak süre sonucunda görülebileceğini kaydetti. Bunun yanında aşılamalara da hız verilerek süre sonunda yüzde 75'lere çıkarmanın istenilen sonuca ulaşılmada etkili olacağını belirtti.

En Yeniler