Mehmet Müezzinoğlu: 'Onları o çukura gömeceğiz'

Mehmet Müezzinoğlu: 'Onları o çukura gömeceğiz'

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, son dönemki terör olayları ile alakalı konuşarak, “Onlar ne derse desin. Onlar hangi iftiraları atarsa atsın.

Onlar hangi çukuru kazarsa kazsın. Daha önce FETÖ için söylediysek şimdi onlar için söylüyoruz. Onları o çukura gömeceğiz” dedi.

AK Parti Bursa İl Başkanlığı’nın 38. İl Danışma Toplantısı Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programda konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “3 gün önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bir kalp tahkiki operasyonu geçirdi.

Kendisine acil şifalar diliyorum. Dün ve bugün CHP’nin olağan kongresi yapılıyor. Sorumluluk üstlenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na başarılar diliyorum. Türkiye’nin CHP’nin vizyonuna ihtiyacı var. Önümüzdeki dönemde CHP, bu sorumlulukları ve katkı sağlayan, üreten siyaseti Türkiye gündemine katan, AK Parti’nin koşmasına engel olan değil, o vizyonun güçlü olmasına katkı sağlar. Sayın Cumhurbaşkanımıza da teşekkür ediyorum. Timsah Arena Bursa’nın vizyon stadyumu. Timsah Arena’nın açılışına sayın Cumhurbaşkanımız katıldı. O günün olumsuz hava koşullarına rağmen Bursalıların sahiplenmesiyle Bursa’ya yakışan bir açılışı gerçekleştirdi” dedi.


“BURSA’DA NE VARSA DİYARBAKIR VE HAKKARİ’YE DE ONU YAPTIK”
Ağır bir terör sürecinden geçtiklerini anlatan Müezzinoğlu, “Hakkari’de, Diyarbakır’da, CHP siyaset yapacağım demezse, CHP’nin genel başkanı Tunceli’de doğduğu halde ben Tunceli’de siyaset yapacağım demezse, arkadaşım o hendekleri kazmayın demekle bu terör bitmez. İzmir’de, Bursa’da ulusalcılık yapmak kolay. Ama onu Hakkari’de, Diyarbakır’da da yapacaksın. Diyarbakır’ın sokakları bizim sokaklarımız. Hakkari’nin sokakları milletimiz sokakları. Leyla Zana, Bursa’da ne varsa Diyarbakır’da, Hakkari’de de onu istiyoruz demiş. Bursa’da ne varsa biz Diyarbakır’a, Hakkari’ye de onu yaptık. Ama Bursa’nın sokaklarına belediyeler tarafından çukur kazılmadı. Alt yapı gelişsin diye çukur kazdı. HDP ve Leyla Zana’dan beklemiyorum, Ama CHP ve MHP’den bekliyorum. Bu ay yıldızlı bayrak Bursa’da olduğu gibi Diyarbakır ve Hakkari’de de dalgalanacak” açıklamasını yaptı.


“BUNLAR ÇUKUR KAZAN ÇUKUR KAFALILAR”
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı da eleştiren Müezzinoğlu, “HDP genel başkanı, “Özür dilemeliler” diyor. Ama başka bir cümle yok. Ey beyefendi sen Ankara’daki katliamdan sonra Cumhurbaşkanına "katil" dedin. Sen "bu ülkenin yönetimine, devletine, hükümetine katil" dedin. Ey katiller, ey teröristler bunun bedelini ödeyebilecekmisin diyebiliyormusun. Onlardan bir şey beklemiyorum. Ama ülkede bugün için son dönemde 26 şehidimiz var. 26 şehidimizin bu anlamda sayılarının artmaması ve bu sürecin biran önce huzura kavuşması için, vatandaşlarımızın mağduriyetini giderebilmek için milletin, güvenliğini, şefkatini CHP’den ve MHP’den bu duruşu beklemek milletin hakkıdır. Çukur anlayışla akademisyen adıyla bildiri yayınlayanlar, imza atanlar, eleştiri hakkıdır diyen bir CHP, bunlar bölücü, bunlar terörist, bunlar çukur kazan çukur kafalılar. Sen AK Parti hükümetini veya onun kurucu genel başkanını eleştirerek veya yıpratmaya çalışarak bu ülkenin bütünlüğünü nereden sağlayacaksın” şeklinde konuştu.


“ONLARI O ÇUKURA GÖMECEĞİZ”
AK Parti’nin olduğu sürece, milletle yürümeye devam edeceğini dile getiren Müezzinoğlu, şunları kaydetti:
“Onlar ne derse desin. Onlar hangi iftarı atarsa atsın. Onlar hangi çukuru kazarsa kazsın. Daha önce FETÖ için söylediysek şimdi onlar için söylüyoruz. Onları o çukura gömeceğiz.”


İRGİL’E CEVAP
CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil’in geçtiğimiz günlerde mecliste verdiği soru önergesine cevap veren Müezzinoğlu, “Bu yıl içerisinde
açılışına hazırlandığımız 49 yeni hastane ve yeniden yenilediğimiz 6 hastaneyle birlikte toplam 55 hastanede 10 bin yatak kapasitesini hizmete sunacağız. Yeni doğan yoğun bakımdaki yatak sayısı 2002’de 1091 iken, 2015’de 9720 oldu. Yetişkin yoğun bakımda 2002’de 2244 iken, bugün için ise 18 bin 736 oldu. 2002’de yeni doğan bin bebekten 31’i ölüyordu. Bugün yeni doğan 1000 bebekten, 7.5’i ölmektedir. 2002’de tıbbi imkanların yetersizliği sebebiyle 50 bin bebeğimiz ölüyordu.

Bugün ise, 50 binin 42 bini yaşatılıyor. 2002 yılında 10 bin anneden 64’ü ölüyordu. Bugün ise doğum yapan 10 bin anneden 14’ü ölüyor. Bin bebekten, 7.5’e inmeyi başarı olarak görüyoruz. Ama gelişmiş dünya stantlarında bin bebekten 5’i ölüyor. Bunu 5’e çekmek istiyoruz. Bebek ölümleri 2002 yılında Türkiye genelinde 220 bin iken, bugün 48 bine düştü. Anne ölümleri ise, 50 binden 8 bine indi. Anne ölümlerinde de tek tek analiz ediyoruz. Değerli Ceyhun kardeşim, “AK Parti döneminde, AK Parti milleti hasta yapıyor. Yıllık 220 milyon doktora müracaat varken, bu 220 milyon 600 küsür milyon oldu” diyor. Ölen anneleri ölümden kurtardık. Ölen bebekleri, ölümden kurtardık. Tedaviye aldık. Bunu sıradan bir politikacı söylese cevap vermem.


Zaman zaman bunları bazı köşe yazarları söylüyor. Ama bunu bir hekimin söylemesi, siyasi rant sağlayacağım diye söylemesini bir hekimine, hele hele bu milletvekiliyse bunu yakıştıramam. Bebeklerin ölümünü nasıl aza indireceğin şeklinde projen varsa buyur gel. Anne ölümlerini indirmen için bir proje varsa gel. Ama Ceyhun kardeşim, kasaba siyaseti yapma. O anne hastaneye gittiğinde nasıl karşılaştığını, 15 yıl önce neler yaşadığını, bu zamanda neler değiştiğini biliyor. Bir de siz bilin, bir de siz anlayın. Sizin partinizin adı anlamında halkı merkeze alan bir CHP’ye bu ülkenin ve AK Parti’nin ihtiyacı var. Çünkü çelme takıyorsunuz. Belden aşağı siyaset yapıyorsunuz. Millete yapmak istediğimiz hizmetler yerine, zamanımızın bir çoğunu sizinle uğraşarak kaybediyoruz. Gelin milletin karşısında çok fazla mahcup olmayın. AK Parti karşısında 11. mağlubiyetinizi aldınız. Artık bir ders alın. AK Parti, daha güzeli, daha gelişmişini yapma derdinde. Bu anlamda artık gelin bu milletin karşısında daha çok mahcup olmayın. Biraz dersinize çalışıp, bu önümüzdeki 4 yılı değerlendirin. Sağlıkta, ulaşımda, ekonomide varsa projeniz getirin. Bugün özel sektör, şehir hastanelerinden korkuyor.

Bu millet, hizmetin en iyisine layıktır. 2002 yılında Ceyhun kardeşim 110 bin Türkiye vatandaşı yurt dışında gidiyor. Şimdi 500 bin yabancı Türkiye’ye tedavi için geliyor. Bunu herkes görüyor, siz nasıl görmüyorsanız. Sizin kalbiniz mühürlü olsun istemiyoruz. 2002 yılında ambulans sayısı 614’tü. Yalnız bir ay sonra şubat ayının ikinci yarısında 850 ambulansı bir defa da Türkiye’ye AK Parti, iktidarı dağıtacak. Bu dağıtım törenine bütün CHP ve MHP milletvekillerini davet ediyorum. Böyle gidersiniz seçmen sizi bırakacak. 7 Haziran’da aldığınız oylara göre 1 Kasım’da oy kaybettiniz. Böyle gidersiniz, 2019’da daha da azalacak” diye konuştu. 
AHMET FARUK ÇABUK - BURAK TÜRKER

Kaynak:Haber Kaynağı