• BIST 95.394
  • Altın 278,006
  • Dolar 5,7622
  • Euro 6,3865
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 32 °C

Meme implant ile göğüs büyütme nasıl yapılır?

Meme implant ile göğüs büyütme nasıl yapılır?
Estetik cerrahide kullanılan dikişler memenin doğal kıvrımlarına gizlenerek az görünür izler oluşturmaya dikkat edilir.

Meme implantı ile göğüs büyütme; göğüslerinin boyutu, şekli ve simetrisi ile ilgili sorun yaşayan kadınlara uygulanır. Doktorunuz, meme dokusunun altına yerleştirilen bir implantla  ya da genellikle göğüs bölgenizdeki göğüs kasının altına yerleştirilen implantlarla meme boyutunuza artırabilir. Siz ve doktorunuz ameliyatınızı isteklerinize, genel sağlığınıza dayalı olarak planlayacaksınız. Her kadının tedavi planı ve meme ameliyatı farklıdır.

Ameliyatınız sırasında muhtemelen genel anestezi nedeni ile uyuyor olacaksınız ya da size meme bölgesini loka olarak uyuşturan bir ilaç verilebilir. Ameliyattan sonra muhtemelen aynı gün ya da ertesi gün evinize gidebileceksiniz. Yaptığınız işin türüne bağlı olarak, 3 ila 6 hafta içinde işe ya da normal rutininize geri dönebilmeniz gerekir. Kesiler zamanla iyileşmeye devam ederek belli belirsiz izleri bırakır. 
 

Ameliyattan sonra memelerinizin farklı görüneceğini bilmeniz çok önemlidir. Yeni göğüslerinizi daha güçlü hissedebilir; daha yuvarlak ya da daha yukarıda durabilir. İmplantın zaman içinde daha fazla yerleşeceğini ve memedeki şişliklerin inerek daha doğal bir hal alacağını unutmamalısınız. Kontrol randevularınızın, tedavinizin devamı ve iyileşmenizim önemli bir parçası olduğunu unutmamalısınız. Tüm randevularınızı aldığınızdan emin olun ve sorun yaşıyorsanız doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.
 

Meme estetiği ameliyatından önce neler yapmalısınız?
 

Ameliyat için hazırlık aşaması:

Doktorunuza sormak için soruların bir listesini getirin. Ameliyatınızdan önce tam olarak hangi ameliyatın planlandığını, riskleri, faydaları ve diğer seçenekleri öğrenmeniz önemlidir. Ne kadar bilgi sahibi olursanız operasyon süresince kendinizi o kadar rahat hissedersiniz.

Düzenli olarak kullanmak durumunda olduğunuz ilaçlar hakkında cerrahınızı bilgilendirmelisiniz. Cerrahınız ilaçları kullanma durumunuz hakkında size gerekli bilgileri verecektir. Çünkü kullandığınız ilaçlardan bazıları kanama riskini artırabilir ya da anestezi ile ters bir etkiye girebilir. Ameliyattan sonra kullanmanız gereken ağrı kesici ve antibiyotikler hakkında reçete yazarak detaylı bilgi verecektir.
 

Ameliyattan önce bir hafta ya da daha önceden ilaç almayı kesmeniz gerekebilir, bu yüzden doktorunuzla mümkün olan en kısa sürede konuşmaya özen göstermelisiniz.

Ameliyatınızdan önce anestezi seçeneklerinizi öğrenmek, bunların riskleri, tercih edilme sebepleri ve alternatifler de dahil olmak üzere bilgi almak için cerrahınız ile konuşmalısınız.

Ameliyattan önce kendinize dikkat etmelisiniz

Hayatınız için sağlıklı alışkanlıklar geliştirin. Değişiklikler ameliyattan birkaç hafta önce yapılabilir, çünkü vücudunuz alışkanlıklarınızdaki ani değişikliklere tepki verebilir.

Mümkün olduğu kadar aktif kalın.

Sağlıklı diyetle beslen.

 

Alkol ya da tütün kullanımını kesmelisiniz.

Her ameliyat gibi göğüs büyütme estetiği de stresli olabilir. Detaylı bilgi almak ne yaşayacağınız ve sonrasında nasıl bir görünüme kavuşacağınız bilmek bu sürecin çok daha az stresli geçmesine yardımcı olacaktır. Op. Dr. Güncel Öztürk; sizin için bu süreci kolaylaştırmak için 3D tasarım cihazları ile ameliyattan önce nasıl bir meme yapısına sahip olacağınızı kendi görüntüleriniz üzerinden size gösterebilir. Bu sayede kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.
 

Meme estetiği ameliyatı sırasında neler oluyor?

Yemek yemeyi ve içmeyi ne zaman bırakacağınız ile ilgili talimatları tam olarak izleyin. Doktorunuz ilaçlarınızı cerrahi günü almanızı istediyse, bunu sadece bir yudum su kullanarak yapın.
 

Ameliyat için gelmeden önce banyo ya da duş al. Losyon, parfüm, deodorant ya da oje uygulamayın.

Tüm mücevherleri, piercingleri ve kontakt lensleri çıkarın.

Değerli eşyalarınızı evde bırakın.

 

Hastaneye giderken neler almalısınız?

Hastaneye gelirken kimlik kartınızı yanınıza almayı unutmayın.

Ameliyattan önce, tam adınızı, talep ettiğiniz ameliyatı ve vücudunuzun hangi kısmının ameliyat edildiğini tekrarlamanız istenecektir. Doktorunuz göğsünüzde kesi yerlerini işaretleyecek. Göğsünü yeniden inşa etmek için ameliyat sırasında bu çizgileri kullanacaktır.

Ailenizde ya da sizde herhangi birinin kan pıhtılaşmama öyküsü varsa doktorunuza söyleyin. Eğer öyleyse, ameliyattan önce bir kan inceltici alabilir ve ameliyattan sonra bacaklarınıza özel çoraplar giyebilirsiniz.
 

Rahatlamak için size sıvı ve ilaç vermek üzere küçük bir tüp (IV) damar içine yerleştirilecektir. Sizi rahat tutmak için verilen ilaçların kombinasyonu nedeniyle ameliyathane hakkında çok fazla şey hatırlayamayabilirsiniz. Anestezi sağlayıcınız tarafından rahat ve güvenli tutulacaksınız. Anestezi sizi tamamen uyutmadan, sadece operasyon bölgesi alanı uyuşturmaktan ibaret de olabilir. Bu, sahip olduğunuz prosedürün yanı sıra doktorunuz, anestezi sağlayıcısı ve sizin tercihinize bağlı olarak değişiklik gösterir. 
 

Ameliyat ortalama 1 ila 2 saat sürer. Sonra bir süreliğine kontrol odasına alınırsınız. Bu süre içinde cerrahınız ve hemşireniz sizi düzenli olarak kontrol edecektir. Genel sağlık durumunuz yerine gelince eve gitme zamanınız gelmiş olacaktır.

 

Evde bakım nasıl olmalıdır?
 

Sizi operasyondan sonra eve götürecek birisini ayarlamanız çok önemlidir. Genel anestezinin etkisi ve muhtemel ağrı olasılığı nedeni ile ilk gün yanınızda bir refakatçiniz olması güvenliğiniz ve rahatınız için gerekli olabilir.  Cerrahınız ameliyat sonrası süreç hakkında kullanacağınız ilaçlar, işe dönme süreniz ve aktiviteleriniz ile ilgili size özel bilgiler verecektir. Bu süre içinde grip ya da enfeksiyon kapmamak için özel önlemler almalısınız.

Özellikle ilk birkaç hafta içinde ağır kaldırmamalı ve yorucu ve zorlayıcı aktivitelerde bulunmamalısınız.

Meme büyütme estetiği hakkında daha fazla bilgi almak için Op. Dr. Güncel Öztürk’ten randevu alabilirsiniz.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim