• BIST 105.380
  • Altın 270,761
  • Dolar 5,7403
  • Euro 6,3404
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 1 °C
  • İzmir 16 °C

Memur-sen Genel Başkanı Yalçın: “Yetkisiz Konfederasyonların Masada Yer Almasını İstemiyoruz”

Memur-sen Genel Başkanı Yalçın: “Yetkisiz Konfederasyonların Masada Yer Almasını İstemiyoruz”
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Toplu sözleşme düzeneğindeki yetkisiz konfederasyonların masada yer almasını istemeyişimiz doğru bir tekliftir....

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Toplu sözleşme düzeneğindeki yetkisiz konfederasyonların masada yer almasını istemeyişimiz doğru bir tekliftir. O yüzden bunu da tekrar gündeme getireceğiz" dedi.

2017 Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı (KPDK), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun başkanlığında gerçekleşti. Kamu görevlileri, sendika ve konfederasyon temsilcilerinin de yer aldığı toplantıya Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da katıldı.

"KİT'lerde çalışan personele de olumlu bir cevap vermeyi umuyoruz"

Toplantının öncesinde İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Ali Yalçın, toplantıda üçüncü dönem toplu iş sözleşmesinden bugüne, aradan geçen zamanda birçok konuyu KPDK'ya kalan boyutuyla görüştüklerini ve bir kısmını çözdüklerini belirterek, "Bugün de tekrar gündemimizde toplu sözleşmeden kalan, üzerinde çalışılacak olan başlıklar var. Bunlar içerisinde Kamu İktisadi Teşebbüslerde (KİT) çalışan 399'a tabi personelin temel ücret grupları var. Bunun 5'ten 3'e düşürülmesi noktasında bir talebimiz vardı toplu iş sözleşmesinde ve karara dönüşmüştü. 31 Ocak 2016 itibariyle bunun yürürlüğe geçmesi gerekiyordu fakat üzerindeki çalışmaların uzun sürmesi dolayısıyla ötelendi. Bugün, bu konuda olumlu bir adım bekliyoruz. Dolayısıyla uzun bir diplomasi yürüttük. Yaklaşık 60 binin üzerinde bir kitleyi ilgilendiriyor. Dolayısıyla kamuda çalışan bu personele ilişkin bugün olumlu bir cevap vermeyi umuyoruz" şeklinde konuştu.

"Havacılık tazminatı konusunda olumlu bir gelişme bekliyoruz"

Havacılık tazminatı ile ilgili de Yalçın, "Türkiye'deki havada seyrüsefer trafiğinden kaynaklı olarak uluslararası fonda biriken payın, Türkiye'deki devlet hava meydanlarında çalışan personele ilişkin personel giderlerine pay edilmesi konusunda bir teklifimiz vardı. Bu da karar olarak toplu sözleşmede imza altına alınmış ve 31 Ocak 2016 tarihi itibariyle sonlandırılması gerekiyordu. Dolayısıyla bu konuda da uzun bir diplomasi yürüttük. Çalışmalar, hesaplamalar yapıldı. Bugün bu konuda bir cümle kurulmasını umuyoruz. 4/C'lilerin kadroya geçirilmesi, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi, istihdamın 4/A ve 4/D şeklinde işçi memur şeklinde olması ve ara istihdam modellerinin kaldırılması noktasındaki ısrarımız devam ediyor. Bu konudaki ısrarımızı tekrar yineleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

"Yetkisiz konfederasyonların masada yer almasını istemiyoruz"

Yalçın, aynı zamanda Türkiye'nin referanduma gittiği süreçle ilgili de şunları kaydetti:

"Millet iradesinin üzerindeki vesayetleri tek tek kaldırmaya yönelik Türkiye'de hakimin de hakemin de millet olmasını isterken bizim bu konuda, toplu sözleşme düzeneğindeki yetkisiz konfederasyonların masada yer almasını istemeyişimiz de doğru bir tekliftir o yüzden bunu da bugün tekrar gündeme getireceğiz."

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim