Menemen Artık yiyemeye bilirsiniz kötü haber geldi

Menemen Artık yiyemeye bilirsiniz kötü haber geldi

Anavatanı Türkiye olan Menemeni Türkiye'de yemek imkansız hale gelebiliyor. Artan fiyatlar vatandaşı üzerken menemen yemek bile lüks olacak hale gelebiliyor

Yaz aylarında domates fiyatları biber fiyatları düşük olduğundan bol bol menemen yapıyor ve afiyetle yiyoruz. Ancak kış aylarında maalesef sebze fiyatları cep yakar bir duruma gelerek acayip derecede yükseliyor

Vakti olanlar yazdan konserveler yapıyor kışın afiyetle menemen tüketiyor. Ancak vakti ve yeterli zamanı olmayanlar maalesef bunu yapamıyor

Eskiden köyde yaşayanlar çok daha fazla olduğu için konservelerde çok fazla yapılırdı. Şimdi şehirlerde yaşayanların sayısı artınca kışlık hazırlama kültürüde ne yazık ki yok olmaya başladı.

Bugün Cumhuriyet gazetesi çarpıcı bir haberi okuyucuna sunmuş. Menemen fiyatlarının zamlandığı kötü haberi verilmiş!

İşte herkesi üzecek o haberden bazı başlıklar..

Yeditepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Veysel Ulusoy ile Dr. Caner Özdurak’ın hazırladığı “Menemen Endeksi”nin eylül verileri açıklandı.

Menemen maliyetleri artarak Menemen Endeksi eylül ayında 6.6 puan (soğanlı) ve 6.5 puan (soğansız) artış gösterdi. Fiyatların artış hızı 2019 yılındaki trendle uyumlu olarak eylül ayında artarken bu artışta çarliston biber (yüzde 15 artış) ve kuru soğan (yüzde 10 artış) etkili oldu. Domates ve yumurta fiyatları ise yüzde 2’lik artış gösterdi.

- Bölgesel menemen maliyetlerine bakıldığında ise hem soğanlı hem de soğansız menemeni en pahalı İzmir'liler yerken en ucuz menemeni yine Konya, Karaman-TR52 bölgesi yiyebiliyor.

Evet Haberin Özet hali bu şekilde! Ya şimdiden bol bol menemen tüketin ya da hazır domates fiyatları henüz pahalanmamışken bir kaç saatinizi ayırıp kışlık konservelerinizi hazırlayın.

Zira bu aylardan sonra artan bu fiyatlar nedeniyle menemen yemek bile lüks haline gelebilir.