Menengiç Kahvesi de Tescilini Aldı. Gaziantep Tescil Listesinde İlk Sırada Yerini Aldı

Gaziantep'in eşsiz lezzetlerinden olan menengiç kahvesine, Türk Patent ve Marka Kurumunca (TÜRKPATENT) coğrafi işaret tescil belgesi verildi.

Menengiç Kahvesi de Tescilini Aldı. Gaziantep Tescil Listesinde İlk Sırada Yerini Aldı
Yayınlanma Tarihi : 25 Aralık 2020 00:26

Bu belgeden sonra Gaziantep, 37 coğrafi işaret ve 1 alışılmış ürünle Türkiye’de en fazla tescilli ürüne sahip olan il unvanını almış oldu.

Büyükşehir Belediyesinin yaptığı yazılı açıklamaya göre, UNESCO Yaratıcı Şehirleri Ağına giren Gaziantep mutfağı, eşsiz benzersiz lezzetleriyle ulusalda ve globalda adından söz ettirmeye devam ediyor.

Bu alanda Büyükşehir Belediyesi tarafından TÜRKPATENT'e Gaziantep’in lezzetlerinden olan menengiç kahvesi için 2017 yılında yapılan coğrafi işaret başvurusu sonuç bularak, tescil alındı. Kahvenin dünyaya da duyurulması amaçlanarak Avrupa Birliği'nden de tescil alınması için çalışılmaya başlandı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Gıda Daire Başkanlığınca alınan bu yeni tescille birlikte Gaziantep'in coğrafi işaret tescilli ürün sayısı 37'ye yükselmiş oldu.

Dağlık Bölgelerde Kendiliğinden Yetişiyor ve Sütle Pişiriliyor


Özellikle soğuk kış aylarında tüketilen kentin en önemli yöresel ürünleri arasında bulunan menengiç kahvesi, şehrin dağlık alanlarında yabani olarak yetişen bu ürünün toplanıp öğütülmesinin ardından macun haline getiriliyor. Süt ile beraber pişirilen menengiç kahvesi, kahve olarak adlandırılmasına karşın içerisinde kafein barındırmıyor.

Bu konuyla ilgili açıklamada görüşlerine yer verilen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Gıda Daire Başkanı Kenan Seçkin, Gaziantep'in gastronomi ve tadın başkenti olduğunu dile getirerek, şu sözlerini ekledi:

"Menengiç kahvesi Gaziantep’te kış aylarının olmazsa olmazıdır. Boğazı yumuşatan, insan sağlığına Olumlu etki sağlayan ve sütle kaynatılan bir kahvemizdir. Gaziantep, 37 coğrafi işaretli ürün ve bir alışılmış ürünü ile Türkiye'de birinci sıradadır. 4. Murat bu bölgeye geldiğinde kendisine menengiç kahvesi ikram edilmiş. Kahvenin tarihi o zamana kadar uzanıyor. Herkese muhakkak surette Gaziantep'in coğrafi işaretli bu ürününü öneriyoruz." Sözlerini ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.