Mercimeği Pişirirken Yanlış Pişiriyorsunuz Bütün Besin Değeri gidiyor doğrusu bu..

Mercimeği Pişirirken Yanlış Pişiriyorsunuz Bütün Besin Değeri gidiyor doğrusu bu..

Türk Mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan Mercimeği pişirirken mutlaka sizde dikkatli olun faydasından çok zararı olabilir. İşte doğrusu

Sofralarımızın vazgeçilmezi olan Mercimekle ilgili herkesin bilmesi gereken bir uyarı var.

Mercimek yemeği hem kendi sağlığımız hem çocuklarımızın sağlığı için çok faydalı. İster çorbasını yapın ister köftesini mercimek gerçekten hayatımız için oldukça önemli.

Mercimek Diyet yapanlar için lif bakımından oldukça dolu bir besin . Mercimekte bulunan lifler kan şekerimizin istenen seviyelerde olmasını sağlıyor.

Ulusalpost.com'un derlemesine göre: Mercimek yüksek lif içeriği sayesinde kanımızı temizler ve kanımızdaki kötü kolesterolü azaltır.

Vitamin ve mineraller açısından zengin bir besin olan Mercimek ayrıca vücudumuz için harika bir enerji kaynağıdır.

 Yeşil mercimek karbonhidrat seviyesi ve lif yapısı sayesinde enerjik olmamızı zinde kalmamızı sağlamaktadır.

Vücudumuza oksijen taşımaya yarayan mercimek metabolizma hızlandırma açısından ise oldukça önemlidir.

Peki böylesine değerli bir yiyecek olan mercimek nasıl pişirilmeli? İşte herkesin bilmesi gereken o bilgi

MSA Yönetici Eğitmen Şefi Cem Erol yemek yaparken yapılan hataların neler olduğunu ve doğrularını sıraladı... Ancak En önemli Uyarısı Kuşkusuz mercimekle ilgiliydi. Bakın mercimekle ilgili olan uyarısı neydi

.Mercimeği saf suda pişirin

Yeşil mercimek de, aynı fasulye gibi tuzla lezzetlendirilmiş suya basılmalıdır. Sonrasında süzdürülmeli, tane tane kalması ve parçalanmaması için kuru fasulyede olduğu gibi saf suda 90°C civarında pişirilmelidir.

Bilgiler hoşunuza gittiyse sizlerde arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Eğer yukarıdaki tarif gibi mercimeği pişirmiyorsanız pişirme şeklinizi lütfen gözden geçirin.

İlgili Haberler