Merkel: ‘Terör çirkin yüzünü İstanbul'da gösterdi’

Merkel: ‘Terör çirkin yüzünü İstanbul'da gösterdi’

İstanbul’da 10 kişinin hayatını kaybettiği ve 15 kişinin yaralandığı terör saldırısının ardından kısa bir açıklama yapan Almanya Başbakanı Merkel, terörün Paris’in ardından çirkin yüzünü İstanbul’da da gösterdiğini belirterek, üzüntülerini dile getirdi.

Merkel ölen ve yaralananlar arasında Almanların olup olmadığı konusunda Türk yetkililerle yakın ilişki içerisinde olduklarını söyledi. 


Olayda ölen veya yaralananların arasında Alman vatandaşlarının olup olmadığını tam bilinmediğini belirten Merkel, Başbakan Davutoğlu’yla görüşerek daha detaylı bilgi alacağını söyledi. Merkel, “Endişe içerisinde beklemekteyiz. Ölenlerin yakınlarının acısını paylaşıyorum" dedi.


Alman Dışişleri Bakanlığı da terör eyleminin ardından kriz masası oluşturulduğunu ve Türk yetkililerle yakın işbirliği içerisinde olduklarını söyledi. Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, "Türkiye’deki iğrenç saldırıyı kınıyor ve Türkiye’nin yanında olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz. Terör kurbanları için yas tutuyoruz ve yaralıların bir an önce sağlığına kavuşmasını umuyorum. Türkiye’deki vatandaşlarımızın bakanlığımız internet sayfasındaki uyarıları dikkate almalarını istiyoruz" açıklamasında bulundu. 
MEHMET KOCA

Kaynak:Haber Kaynağı