• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara -2 °C
  • İzmir 6 °C

Mersin Ormanlarında Zararlı Böceklere Karşı Biyolojik Mücadele Başladı

Mersin Ormanlarında Zararlı Böceklere Karşı Biyolojik Mücadele Başladı
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ormanlara zarar veren böceklere karşı mücadelesini havaların ısınmasıyla birlikte Mersin...

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ormanlara zarar veren böceklere karşı mücadelesini havaların ısınmasıyla birlikte Mersin ormanlarında başlattı. Mücadelede biyolojik yöntemleri kullanan OGM, bu metotlardan birisi olan ve aşk tuzağı olarak da tabir edilen feromon tuzaklarıyla bu zararlı böcekleri imha ediyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı zararlı böcekler ile mücadelede tabiata dost mücadele metotları olan biyolojik, biyoteknik ve mekanik mücadele metotları kullanıyor. Biyoteknik mücadele metotlarının başında ise feromon tuzakları geliyor. Tuzaklar etrafa yaydıkları karşı cinsin kokularıyla böceklerin yakalanmasını sağlıyor. Bu çerçevede orman teşkilatı Mersin'de havaların ısınmasıyla birlikte ormanlık alanlarda, "dumansız yangın" olarak bilinen kabuk böceklerine karşı mücadele etmeye başladı. Özellikle Mersin'in Anamur ilçesinde görülen tomicus destruens ve orthotomicus erosus böceklerine karşı yeterli miktarda feromon tuzakları hazırlanarak bölgeye yerleştirildi ve haftalık kontrolleri yapılıyor. Feromon tuzak preparatları, böceklerin nesillerin devamı için eşlerini bulmak maksadıyla salgılamış oldukları kokuların analizi yapılarak laboratuar ortamında sentetik veya doğal yollardan elde ediliyor. Tuzakların içerisine yerleştirilen bu preparatlar ormanlardaki ağaçlara 10-15 metre mesafe aralıklar ile asılıyor. Feromon emdirilmiş kapsüller karşı cinsin salgıladığı kokuyu yayarak böcekleri tuzaklara çekiyor. Tuzaklar, kapsüle gelen böceklerin yakalanmasını sağlıyor. Kapsülden çıkamayan böcekler bir süre sonra kendiliğinden ölüyor.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim