Mesajlaşma Uygulaması Telegram'da Büyük Açık! Konuşmalar Resmen Deşifre Oluyor!

Mesajlaşma Uygulaması Telegram'da Büyük Açık! Konuşmalar Resmen Deşifre Oluyor!

Whatsapp'a tepki gösterenler akın akın Telegram uygulamasına geçmişti ki şok eden bir gerçek ortaya çıktı. Uzmanların aktardığına göre mesajlarınız ifşa olmuş olabilir! Konuşmalar deşifre oluyor, Telegram'dan hala açıklama yok!

Telegram kullananlar korunduğunu zannederken büyük bir açık keşfedildi. Uzmanların ortaya çıkardığına göre Telegram'da mesajları açığa çıkaran bir açık mevcut...

Bilgisayar korsanlarının yeni hedefi olan Telegram uygulamasının aktif dört yüz milyon kullanıcısının verileri tehlikede. Whatsapp'ın  hizmet şartlarını güncellemesi haberinden sonra insanlar akın akın Telegram'a geçmiş ve Facebook'un ütünü olan Whatsapp'ı telefonlarından kaldırmışlardı. Ancak Telegram'ın da çok güvenilir olmadığı ortaya çıktı.

Telegram, whatsapp akınından sonra üç gün içerisinde 25 milyon kullanıcıya ulaşmış ve rekora imza atmıştı. Alternatifleri olan Signal ve benzeri mesajlaşma uygulamalarından daha kullanışlı ve uygun bulunan Telegram, şu anda da çok fazla kişi tarafından aktif bir şekilde kullanılıyor.

Bilgisayar korsanlarının odağındaki Telegram, güvenlik araştırmacılarının ortaya koyduğuna göre özel mesajlaşmaları deşifre eden bir açığa sahip.

Uçtan uca seçeneği nedeniyle

Telegram'da uçtan uca şifreleme özelliği yalnızca özel mesajlaşma seçeneği içerisinde yer almakta.  Bu nedenle de bilgisayar korsanlarının odağı haline gelen uygulamada büyük bir güvenlik açığı ortaya çıkarıldı. İşin kötü yanı bu açık, güncel sürümde hala devamlılığını sürdürüyor.

Mesajlara ve dosyalara erişiyorlar

Söz konusu güvenlik açığı Telegram'ın 7.3 sürümünde ortaya çıkarılmıştı. Ancak yeni bir sürüm güncellemesi geldi ve telegramın 7.4 sürümünde de aynı hatanın olduğu ortaya çıkarıldı. 

Bilgisayar uzmanlarının tespit ettiği açık ise; cihazda medya dosyaları siliniyor olsa bile, kullanılan cihazın depolama alanında varlığını sürdürüyor. Bu nedenle de mesaj yedeklemeleri ve medya dosyalarının bulunduğu bir klasörün geliştirilmiş olan bir yazıcı yardımı ile ortaya çıkarılabildiği bildirildi.

Telegram'ın yeni sürümünde de yer alan bu açık nedeniyle kişilerin özel mesajlaşmalarına erişilebilir, gönderdikleri görseller ya da medyalar da ulaşılabilir hale geliyor.

Sadece bu kullanıcılar

Ancak güvenlik araştırmacılarının ortaya koyduğuna göre söz konusu açık macOS kullanıcılarını kapsamakta. Konuyla alakalı en yetkili isim olan Telegram'dan bir açıklama bekleniyor.