Meslek Hastalıkları Hastanesi Yıllardır Hizmet Veriyor

Meslek Hastalıkları Hastanesi Yıllardır Hizmet Veriyor

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği, İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada bünyesinde bulunan Meslek Hastalıkları Hastanesi'nin uzun yıllardır işçinin ve işyerlerinin, meslek hastalıklarının ve iş kazalarının yıkıcı...

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği, İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada bünyesinde bulunan Meslek Hastalıkları Hastanesi'nin uzun yıllardır işçinin ve işyerlerinin, meslek hastalıklarının ve iş kazalarının yıkıcı zararından korunması için destek sağladığına dikkat çekti.

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği 4-10 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası nedeniyle bir açıklama yaparak, hastanenin işçilere nasıl ve hangi koşullarda hizmet verdiği ile ilgili bilgi verdi. İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri'ne bağlı Meslek Hastalıkları Hastanesi, işçilerin ve işyerlerinin meslek hastalıkları ile iş kazalarının zararlarından korunması için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası'nda yapılan açıklamada, verimliliğin sadece üretimi arttırmak olmadığı, maliyetin sadece ham madde ya da işçilik olmadığı, üreten insanın zarar görmesi durumunda üretimin toplumsal kalkınmayı etkilemeyeceği hatırlatıldı. Ayrıca, birliğin bünyesinde bulunan Meslek Hastalıkları Hastanesi'nin 1978 yılından bu yana işçinin ve işyerlerinin, meslek hastalıklarının ve iş kazalarının yıkıcı zararından korunması için destek sağladığı bildirildi.

Açıklamada meslek hastalıklarının yıkıcı zararlarına da yer verilerek, "Meslek Hastalıkları Hastanesi ekibi olarak yüzlerce çevresel ve mesleki toksik maddenin insan organizmasında oluşturduğu etkiyi değerlendirebilecek, meslek hastalıklarını erken tanılayabilecek olanaklarımızı, deneyim ve bilgimizi işverenlerimiz, çalışanlarımız ve halkımızla paylaşıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Meslek hastalıklarının çoğunlukla etkenleri bilinen ve bu nedenle korunma önlemlerinin başarılı olduğu ifade edilen açıklamada, Meslek Hastalıkları Hastanesi'nin bilgi, olanak ve deneyimlerinden faydalanmak isteyen işverenlerin çözüm ortağı olmaya devam edeceği vurgulandı. İşverenlere çağrıda bulunan birlik, iş yerlerinde kontrol etmekte zorlanılan bir sağlık risk etmeni söz konusuysa, çalışanların sağlık izleminde, kimyasal maddelerin olası zararlarının değerlendirilmesinde, yüksekte çalışma, ince el becerileri gerektiren iş, araç sürücüleri gibi başkaları için de tehlikeli iş tanımlarında çalıştırılacak personelin yeteneklerinin değerlendirilmesinde, çalışanların yaşıtlarından daha fazla ağrısı olması ve hareket kısıtlılığı gibi durumlarda İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Meslek Hastalıkları Hastanesinde mesleki muayene olabileceklerini ifade edildi.

Kaynak:Haber Kaynağı