Metabolizmayı Makine Gibi Hızlandıran 8 Yiyecek

Kovid-19 salgını nedeniyle evde kalmaya özen gösterdiğiniz bu günlerde yetersiz hareket ve sağlık stresinin etkisiyle yediklerinize dikkat edemediniz ve kilo aldıysanız bu yazı tam size göre.. İşte metabolizmayı hızlandıran 8 yiyecek.

Metabolizmayı Makine Gibi Hızlandıran 8 Yiyecek
Yayınlanma Tarihi : 31 Aralık 2020 07:30

Bazı yiyecekler metabolizmanızı artırabilir. Metabolizmanız ne kadar yüksek olursa, kalori yakımınız o derece artar. Kilonuzu korumak veya fazlalıklarınızdan kurtulmak istiyorsanız, sağlıklı yiyeceklerin gücünden faydalanabilirsiniz.

Bu yazıda metabolizmayı hızlandıran yiyecekler hakkında önemli bilgiler bulabilirsiniz.

Acı Biber

Acı biberde yer alan bir madde olan kapsaisin, metabolizmanızı hızlandırıp yaktığınız yağ ve kalori miktarını artırabilir. Bu özel bileşen, vücudunuzun günde ekstradan 50 kalori yakmasına yardımcı olur. Ayrıca acı biber, iştah azaltıcı bir özelliğe de sahip.

Kahve

Kahvenin yapısındaki kafein bileşeni, metabolik hızınızı yüzde 12 oranında yükseltebilir. Günde 270 mg kafein alımı 100 kalori yakmanızı sağlayabilir. Ayrıca kahve, vücudunuzun enerji için yağ yakmasını destekler.

Kuru Bakliyat

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler listesinde yer alan kuru bakliyat ürünlerin, diğer gıdalara oranla protein miktarları da inanılmaz yüksektir. Hem metabolizma hızı üzerindeki etkisi hem de bitki bazlı protein desteği sunması, kuru baklagilleri popüler yapıyor. Siz de mercimek, fasulye, nohut ve bezelye gibi gıdaları tüketerek, kilo verme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Yapılan bazı araştırmalar gösteriyor ki, sirkenin yapısındaki bileşenler yağ yakımını hızlandırabiliyor. Bölgesel yağları yakma konusunda da başarılı olan elma sirkesini yemeklerinize ve salatalarınıza dahil edebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Son zamanlarda popülaritesi artış gösteren bu yağ, metabolizmayı hızlandıran yiyecekler listesindedir. Sağlığa her anlamda fayda sunan Hindistan cevizi yağı, kilo vermenize destek olabilir. İçerdiği yağ asitleri nedeniyle karaciğer sağlığını da koruyan Hindistan cevizi yağını yemeklerinize ekleyebilir, sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.

Balık

Selenyum, çinko ve demir açısından zengin olan deniz ürünleri, metabolizmayı canlandırabilir. Balık başta olmak üzere her türlü deniz ürününü düzenli olarak tüketebilir, fazla kilo probleminizden kurtulabilirsiniz.

Yumurta

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler söz konusu ise bu listede mutlaka yumurtadan da bahsetmemiz gerek. En iyi protein kaynaklarından olan bu besin türü, sindirimi kolaylaştırır, kas yoğunluğunu artırır ve bağırsak sağlığını korur. Bununla birlikte yumurta, kilonuzu korumanıza ve bölgesel yağlardan kurtulmanıza yardım eder.

Et ve Et Ürünleri

Tıpkı yumurta gibi et ve et ürünleri de protein desteği sunar. Beyaz et veya kırmızı et tüketerek metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayabilir, yağ kaybını ve kas yoğunluğunuzu artırabilirsiniz.