Meteoroloji, başlayacağı saati bile söyledi! Yoğun kar yağışı geliyor

Meteoroloji, başlayacağı saati bile söyledi! Yoğun kar yağışı geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, ülke bugünden itibaren yoğun kar yağışının...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü son birkaç gündür yurttaşları gelecek olan soğuk hava dalgası ve kar yağışı ile ilgili uyarmaya devam ediyor. 

Dün de bir uyarı paylaşan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz hafta ülkeyi terk eden dondurucu hava dalgasının yeniden yurda giriş yaptığı bilgisini vererek yurttaşları yaşanacak şiddetli yağışlara karşı uyardı.

Bu hafta başında ülkenin Batı Bölgesi'nden yurda giriş yapan soğuk hava dalgasının kendisini kar ve şiddetli sağanak yağış olarak göstereceğini belirten Meteoroloji Genel Müdürlüğü, sıcaklıkların da önümüzdeki 3 gün içerisinde 10 derece birden düşeceği bilgisini paylaştı.

Dondurucu Soğuklar Geri Dönüyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, hava sıcaklıkları bu gece yarısından itibaren hissedilir biçimde yeniden soğuyacak. Gece saatlerinde oluşacak dondurucu soğuklara ve don olayına karşı yurttaşları uyaran Meteoroloji, şiddetli kar yağışının Trakya'dan başlayarak yurdun büyük bölümünü etkisi altına alacağını belirtti.

Trakya'da başlayan kar yağışı kendisini İç Anadolu Bölgesi'nde sağanak yağış olarak gösterecek. Ankara, Eskişehir, Çankırı, Yozgat, Kırıkkale'de başlayacak olan sağanak yağışlar, Marmara'nın batısı, Ege (Kütahya ve Afyonkarahisar hariç), Batı Akdeniz ile Zonguldak, Bartın, Karabük ve Kastamonu çevrelerinde olması bekleniyor.

Antalya ve Manisa Dikkat!

Özellikle Antalya ve Manisa'da yağacak olan yağışlara dikkat çeken Meteoroloji Genel Müdürlüğü, metrekare başına 21 ile 50 kg arası bir yağış düşeceği bilgisini paylaştı. Aynı yağışlar Trakya ve Kıyı Ege'de de bekleniyor.

Önümüzdeki 5 günlük hava tahminini paylaşan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul için hafta sonuna kadar dondurucu soğuk kar ve karla karışık yağmur uyarısında bulundu.

İşe gidecek olan yurttaşların yaşanacak don olayına karşı dikkat etmesi gerektiğini belirten Meteoroloji, özellikle  İç Anadolu'nun doğusu ile Doğu Anadolu Bölgesi'nde kuvvetli buzlanma ve don olayı yaşanacağı bilgisini paylaştı.

Çığ Tehlikesi!

Bu gece itibarıyla hava sıcaklıklarında yaşanacak ciddi bir düşüş olduğuna dikkat çeken Meteoroloji, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun doğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu dik yamaçlarda çığ oluşma riski olmasından yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır, uyarısında bulundu.