Meteoroloji Genel Müdrülüğü'nden Uyarı! Geri Geliyor...

Meteoroloji Genel Müdrülüğü'nden Uyarı! Geri Geliyor...

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre hava sıcaklıkların yeniden...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, geçtiğimiz hafta yurdu terk eden yağışlar yeniden geliyor. Ancak yanında soğuğu ile..

Bu yıl sıcaklıkların mevsim normallerinin üstünde seyretmesi ve yapışların az olması sebebiyle yurttaşların gözü kulağı gelecek olan kar haberinde. Barajlardaki doluluk oranlarında yaşanan düşüş ürkütücü bir noktaya ulaştı. Yaz aylarında ciddi bir kuralık yaşanmasının sadece evlerde değil tarımsal faaliyetlerde de etkili olacağı ve üretimin aksayacağı konusunda endişelenen yurttaşlar yağışların gelmesini dört gözle bekliyordu.

Geçtiğimiz haftalarda yağan kar yağışı bir nebze olsun rahatlama yaratsa da tam anlamıyla çözüm olacak düzeyde değildi. Ancak soğuk hava dalgası yurda tekrar giriş yaptı.

Havalar 10 Derece Birden Soğuyacak

Geçtiğimiz hafta yurdu genel anlamda terk eden soğuk ve yağışlı hava dalgası tekrar geliyor. Bu kez yüzünü daha da sert Gösterecek çünkü havalar tam 10 derece birden düşecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre; Türkiye, 24 Ocak Pazar günü itibarıyla yeni bir yağışlı ve soğuk hava dalgasının içine girdi.

Hafta ortasından itibaren sıcaklıkların hızla düşmesi ve yağışların artması beklenirken, karın yüzünü bu kez daha sert biçimde gösterebileceği öngörülüyor.

3 Gün Sürecek!

 3 sürmesi beklenen yağışlı ve soğuk havanın ülke genelinde etkili olması bekleniyor. Yurdun Batı bölgesinden giriş yapacak olan soğuk hava dalgası yavaşça Doğu'ya kayıp ardından yurdu edeceği öngörülüyor.

İstanbul'da 15 derece olan hava sıcaklığının 4 dereceye düşeceğini belirten yetkililer, iki gün içerisinde yurdun tamamında ciddi bir soğuma hissedileceğini ifade ediyor.

Antalya, Balıkesir ve Çanakkale'ye kuvvetli yağış uyarısı yapılırken metrekare başına 21-50 kg arası yağış düşeceği belirtiliyor. İç Anadolu Bölgesinde ise;  Eskişehir, Ankara, Çankırı, Yozgat ve Kastamonu'da sağanak yağış olması bekleniyor.

Ege ve Batı Karadeniz'de gök gürültülü ve sağanak şeklinde kendini gösterecek olan yağışların birkaç gün içerisinde tekrar yurdu terk edeceği belirtiliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yurttaşları soğuk havanın getireceği don etkisine karşı uyarıyor ve önlemlerin alınması gerektiğinin altını çiziyor.