Meteoroloji Kar Yağışı İçin Kritik Günü Açıkladı! Kar Yine Bastıracak!

Meteoroloji Kar Yağışı İçin Kritik Günü Açıkladı! Kar Yine Bastıracak!

Meteorolojiden kritik kar uyarısı geldi. Kar yine bastıracak, herkes önlemini alsın. Kar daha erimemişken tekrar kapımızı çalacak. Kar yağışının etkili olacağı tarihi veren meteoroloji o illere de uyarıda bulundu!

Meteorolojiden kritik kar uyarısı geldi. Tarih gösterildi, herkes önlemini lamaya başlamalı. Henüz etkisini sürdüren soğuklar durmayacak. Soğuk havalar daha da şiddetini arttırabilir.

Uzun süredir beklenen kar geçtiğimiz hafta yüzünü gösterdi. Çocukları özellikle sevindiren kar yağışı ülke genelinde etkili oldu. Her yerde yapılan kardan adamlar yüzleri gülümsetti. Ancak soğuk havalar evi olmayanlar ya da evini ısıtamayanlar için kabusa dönüştü. Karın yağışı ile soğuklar daha da şiddetlendi. Artık evleri ısıtmak daha da zorken bir de korona virüs ve grip gibi hastalıklara karşı önlemlerin arttırılması gerekiyor. Özellikle bu dönemlerde bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı beslenme, doğru giyinme ve spor gibi aktiviteler önemli.

İstanbul'a kar uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün tahminlerine göre hafta sonunu güneşli geçiren İstanbul'u hafta içi yağmur ve kar bekliyor. CNN TÜRK meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli'nin yaptığı açıklamalara göre ise kar önceki kadar şiddetli olmayacak.

Gün verdi; çarşamba ve perşembe kar gelebilir

CNN TÜRK meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli'nin açıklamalarına göre, Salı günü Marmara, Kıyı ve Kuzey Ege’de etkili olacak sağanak yağış, bölgede olası bir sel riskini doğuruyor. Çarşamba gününe olan geçiş esnasında ise Trakya’da, Marmara’nın güneyinde, İç Anadolu’da ve Batı Karadeniz’de yağmur kara dönebilir. Henüz İstanbul'da kar yağma ihtimali yüzde elliyi geçmese de az da olsa bir kar beklenmekte. Çarşambadan perşembeye geçişte ise kar bölgede bekleniyor.

Susuzluk tehlikesi hala var ancak barajlar doldu...

Prof. Dr. Hüseyin Toros'un  Hürriyet’e aktardıklarına göre şuan İstanbul'un barajları yüzde otuz ikilik bir oranla dolu. Yani dört ay kadar daha yetecek su var. İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros'un aktardığı başka bir duruma göre de haberler olumlu yönde. Çünkü önceki senelerle kıyaslandığında ocak, şubat ve mart aylarındaki oranlara göre İstanbul'un baraj su seviyesi artışta. 

Yüzde on dokuz civarındaki doluluğun 15 gün gibi kısa bir sürede yüzde 32'ye ulaştığını dile getiren Prof. Dr. Toros, kısa sürede yüzde on üç artış yaşanmasının iyi bir gelişme olduğunu aktardı. Karamsarlığa kapılmamanın gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Toros, yine de suyu tasarruflu kullanmanın önemli olduğunun altını çizdi.

İlgili Haberler