Meyve Suyu Hakkında Bilinmeyenler... Taze Sıkılmış Da Olsa...

Meyve Suyu Hakkında Bilinmeyenler... Taze Sıkılmış Da Olsa...

Taze sıkılmış meyve suyunun zararları var mı? Meyve suyunu ne zaman içmek gerekiyor? Meyveyi yemek yerine suyunu sıkıp içmek kilo aldırıyor mu? Meyve suları hakkında bilinmeyenler... Meyve suyunu içmeden önce dikkat etmek gerekiyor.

Meyve suları hakkında merak edilen soru yanıt buldu. Meyve suyu yararlı mı yoksa zararlı mı? Meyve suyu hakkında bilmeniz gerekenler...

Meyve sularının bir miktar C vitamini ve benzeri besleyici maddeler içerdiği doğru. Hatta bu nedenle bazı uzmanlar, kansızlığa karşı demir emilimini arttıran C vitaminine işaret ederek meyve suyunu önermektedirler. Ancak meyve sularının içerisinde çok fazla şeker bulunuyor.

Meyveyi sıkarak lifinden suyunu ayırdığımız için meyvenin besleyiciliğini bu noktada azaltmış oluyoruz. Bu nedenle sağlıklı yaşam için meyve suyu tüketilebilir ancak eksilen lif oranı ile beraber bol şeker içeriğinin de birden bire kandaki şekeri yükseltebileceği unutulmayarak buna göre hareket edilmesi gerekiyor.

Lif olmayınca bildiğimiz şekere dönüşüyor

Yapılan araştırmalara göre, meyveyi suyundan ayırarak tüketmek, lifle beraber alınmayan şekeri tüketmek olduğu anlamına geliyor. Bu da kan şekerini hızla yükselten bal ve şekere meyve suyunun eşitleneceği anlamına geliyor.

Kan şekerinin hızla yükselmesi diyabet tehlikesini de beraberinde getiriyor. Buna göre yapılan bir araştırmada Tip 2 diyabet ile meyve suyu tüketimi arasında bir ilişki bulundu.

Rapora göre günde en fazla 150 mililitre...

Dünya Sağlık örgütü de meyve suları hakkında bir bildiri yayınladı. Dünya Sağlık Örgütü'nün yayınladığı öneriye göre yetişkinler günde en fazla otuz gram kadar şeker tüketmeli. Bu da yüz elli mililitre yani bir çay bardağı kadar meyve suyunun içerdiği şekere denk gelmektedir. 

Meyve suyu içmeyelim mi?

Ancak bakıldığında hiç meyve yememektense meyve suyu içmek çok daha mantıklı. Meyvelerde yer alan yüksek dozdaki C vitamininden bu şekilde yararlanarak günlük demir alımınızı buna göre arttırmış olursunuz. Fakat tüketilecek meyve suyunun da bir miktarı var. Meyve suyunu günde en fazla bir çardağı kadar içmek gerekiyor. Daha fazlası günlük şeker alımını aştığı için kilo ile beraber çok fazla risk taşıyor. Meyve suyu tüketildiğinde gün çerisinde başka şeker de tüketilmemeli