Mide Şenlendiren Nefis Bademli Pirinç Pilavı Tarifi ve Püf Noktası

Mide Şenlendiren Nefis Bademli Pirinç Pilavı Tarifi ve Püf Noktası

Nefis bademli pirinç pilavına kimse hayır diyemiyor. Tadı ile ünlenen pilav, bir yandan da basit tarifi ile sıklıkla tercih ediliyor. Pilavı bir daha asla sade bir şekilde yiyemeyeceksiniz. Enfes bademli pirinç pilavı...

Bademli pilav nasıl pişiriliyor? İşte orijinal tarifi. İçerisine isterseniz kuru üzüm, tarçın ve Antep fıstığı gibi pek çok ekleme yapabileceğiniz nefis tarifi doğru pişirmek önemli. Tavuk suyu ile daha lezzetli olan bademli pirinç pilavı tarifi yazımızda...

Bademli Pirinç Pilavı Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler

Bademli pilavımız için bir buçuk su bardağı kadar pirinç ayıralım. Dilerseniz nefis kokulu yasemin pirincini tercih edebilirsiniz. Üç su bardağı kadar demleme suyu gerekecek. Tavuk suyu da olsa içme suyu da olsa sıcak olmasına dikkat edin. 

Yarım çay bardağı oranında bademi ister kavruluş isterse de çiğ kullanabilirsiniz. Bir yemek kaşığı tereyağı ile dört yemek kaşığı da sıvı yağ ile biraz tuz ve bir tutam maydanozla süsleyebiliriz.

Bademli Pirinç Pilavı Tarifi Nasıl Yapılıyor?

Nefis bademli pirinç pilavı tarifimiz için bademleri bir kaba alalım ve üzerlerine sıcak su dökelim. Bu şekilde biraz bekledikten sonra kabuklarını soymamız gerekecek. Diğer bir kaba da pirinçlerimizi aktaralım ve ılıktan bir tık sıcak su ile biraz tuz ekleyip bekletelim. Yarım saat kadar bekletip suyun altına da biraz tutmamız gerekecek.

Bu sırada da pilav tenceremizi ocağa koyalım. Sıvıyağı ile tereyağını eritip ısıtalım. Sonrasında kabuğunu soymuş olduğumuz bademleri tencereye alalım ve azıcık kavuralım. Ardından yıkamış olduğumuz pirinçlerimizi de ekleyelim. Bademler ve pirinçleri güzelce kavurmaya devam edelim. Ardından tavuk suyunu ya da içme suyunu ilave edelim. Biraz karıştırıp üzerine tuzu ekleyip tekrar karıştıralım. Ocağın altını kısalım ve yirmi dakika kadar pişmesi için bırakalım.

Pilav suyu tamamen çekince tencere kapağına kağıt havlu yerleştirip üzerine geri kapatalım. Bu şekilde demlenmiş olacaktır. Tamamen demlendiğinde de yanında kıyılmış maydanoz ile servis edebiliriz. Afiyet olsun.

En Yeniler