• BIST 99.839
  • Altın 260,008
  • Dolar 5,6860
  • Euro 6,3840
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 21 °C
  • İzmir 31 °C

Milas’ta Tescilli Yapılar Gözden Geçirildi

Milas’ta Tescilli Yapılar Gözden Geçirildi
Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından Milas'ta toplantı gerçekleştirildi.

Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından Milas'ta toplantı gerçekleştirildi.

Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl, Başkan Yardımcısı Ayşegül Dinçer, Kurul Üyeleri Pakize Ünaldı, S. Semih Eren, Saime Kökçü, Hüseyin Kesimoğlu ve Temsilci Üyeler Muğla Büyükşehir Belediye Temsilcisi Esin Gümüş, Milas Belediye Temsilcisi Burcu Akın ile Milas Müze Müdürü Vekili Mehmet Kaçmaz'ın katılımıyla Milas'ta iki gün süren bir toplantı gerçekleştirildi.

Milas Belediyesi'nin 4 yıl önce Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na Koruma Amaçlı İmar Planı'nda yapılan revizyon çalışmaları için yaptığı başvurunun onay süreciyle ilgili Milas'ta toplanan kurul üyeleri, ilçedeki tescilli yapılarda da incelemelerde bulundu.

İncelemeler sırasında 40'a yakın yeni binanın tescilinin yapılması için öneride bulunuldu.

Yol temizlenecek

Yağan yağmurlarla daha çok yıpranan ve daha fazla dayanamayarak Ocak ayı içerisinde büyük bir gürültüyle yıkılan Hisarbaşı Mahallesi Tabakhane Caddesi'ndeki tarihi evle ilgili bazı bilgiler de kurul üyeleri tarafından gözden geçirildi. Binanın tehlike arz eden cumba ve baca gibi bölümlerinin gerekli çizimlerinin ve belgelemelerinin yapılmasının ardından yıkılmasına karar verildi. Daha önce yıkılarak yolu kapatan molozların da temizlenmesi planlanıyor.

Milas'ta yıkılan binayla aynı şartlarda olan yaklaşık 60 binanın bulunduğu, bunlarla ilgili de tespit ve inceleme çalışmalarının yapılacağı öğrenildi.Milas'ın tüm yazınsal ve tarihsel geçmişinin yer alacağı "Milas Kent Belleği Projesi" ile ilgili başlatılan çalışmalarla ilgili olarak kurul üyelerine bilgilendirme sunumu da yapıldı.

Milas Belediyesi'nce Çöllüoğlu Hanı'nda oluşturulacak olan "Milas Kent Belleği Projesi"nin Koordinatörlüğünü yapan Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Berber tarafından yapılan sunumda, Han'daki hangi bölümlerin hangi amaçlar doğrultusunda kullanılacağı hakkında bilgi verildi.

Milas’ta Tescilli Yapılar Gözden Geçirildi

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim