• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 14 °C

Milletvekili Aydemir: “Erzurum, Tarih Yazan Bir Kenttir”

Milletvekili Aydemir: “Erzurum, Tarih Yazan Bir Kenttir”
AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, "Erzurum, İstiklal Marşı'na özel anlam kazandıran bir ahenktir. Erzurum, "bir hilal uğruna batan güneşlerin...

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, "Erzurum, İstiklal Marşı'na özel anlam kazandıran bir ahenktir. Erzurum, "bir hilal uğruna batan güneşlerin doğduğu bir kenttir. Erzurum, tarihin nabzının attığı yerdir. Tarihin yazdığı değil, tarih yazan bir kenttir" dedi.

Aydemir TBMM'de konuştu

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir TBMM'de gündem dışı söz alarak, 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferinden 12 Mart 1918 Erzurum'un kurtuluş gününe, tarihimize damga vuran süreci değerlendirdi.

Erzurum'u mukaddesata can adayanların şehri, şehitler yurdu, insanını da bu manaya teslim olmuş mübarek dadaşlar olarak tarif eden Milletvekili Aydemir, "12 Mart özel bir tarihtir, özel bir andır. Zira, bu milletin istiklalini ifade eden marşın şu yüksek millet mabedinden kabul edildiği tarihin yıl dönümüdür. Bu tarih hususidir çünkü 12 Mart 1918 merhum Kuntay'ın millî hafızamıza kaydettiği üzere "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır; toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır." amentüsünün dadaşça kaydedildiği tarihtir. Ve, 12 Mart, mübarek bir zaman kesitidir; ömrünü mukaddes değerlere harceden büyük İslam âlimi ve düşünce adamı dadaş tarifinin kimliğinde ifade bulduğu abide bir şahsiyetin, Alvarlı Muhammed Lütfi Efe hazretlerinin vuslata eriştiği bir zaman dilimidir" diye konuştu.

18 Mart 1915'ten 12 Mart 1918'e kutlu diriliş

12 Mart'ın 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü gibi, Erzurum için olduğu kadar, şüheda kanıyla bezeli Anadolu coğrafyasının da kutlu bir vakti olduğunu kaydeden Milletvekili Aydemir, "Erzurum'umuzun 99'uncu şahlanış yıl dönümünü vesile kılarak biz de Erzurum için yürekten bir tarif yaptık. Tarif her ne kadar Erzurum özeli için olsa da hakikatte bütün bir vatan coğrafyasını ifade etmektedir. Bu anlamı havi olarak diyoruz ki: Erzurum, tarihin nabzının attığı yerdir. Tarihin yazdığı değil, tarih yazan bir kenttir" dedi.

Aydemir'den Erzurum tarifi

TBMM'deki konuşmasında Erzurum'u tarif eden Milletvekili Aydemir, "Erzurum, ezan için, bayrak için, vatan için serden geçme sırrına erenlerin otağıdır. Hak için, hak rızası için nefsini feda edenlerin, İlayıkelimetullah'a varlığını adayanların kentidir. İnsani tüm haslet ve asaletleri tarif eden dadaş mertebesinin ocağıdır, kefensiz yatanların kucağıdır. Erzurum, üç hecelik bir isim değildir. Erzurum, millî ruhun kaynağı, vicdani ve sosyal şuurun membası, iman ordularının saf tuttuğu bir mekândır. Hasılı, Erzurum, tarihin, önünde ayağa kalkarak edeple yaklaştığı mübarek bir yurdun adıdır; Şehrierzurum'dur, şehriazizdir, şehrimübarektir. Erzurum, İstiklal Marşı'na özel anlam kazandıran bir ahenktir" ifadelerine yer verdi.

"Akif'in vurguladığı değerlere sadığız"

Aydemir konuşmasının son bölümünde, 18 Mart şehitler gününe de atıfta bulunarak, "Bütün övgüler Erzurum tanımlamasında eksiktir; zira, Erzurum, "bir hilal uğruna batan güneşlerin doğduğu bir kenttir. O yüzden, 12 Mart sıradan bir tarih değildir. 12 Mart dolayısıyla, millî tefekkürümüzün müellifi Mehmet Akif Ersoy'u bir kez daha huzurlarınızda saygı, şükran ve minnetle yâd ediyor, onun vurguladığı değerlere sadakatten ayrılmayacağımızı yeniden ahdediyoruz. Bu bapta, 18 Mart Şehitler Günümüzü de tebrikle, şühedayı rahmetle, minnetle anıyoruz" dedi.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim