Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan pandemi ile ilgili flaş açıklama! "Sağlığımızı korumak kadar mühim"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan pandemi ile ilgili flaş açıklama! "Sağlığımızı korumak kadar mühim"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk pandemi alakalı olarak twitter hesabından bir paylaşımda bulundu. Flaş açıklama saniyeler içerisinde beğenilere boğuldu. Selçuk sağlık kadar önemli dedi, pandemi ile ilgili açıklama yaptı...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, şahsi twitter hesabından pandemi ile alakalı olarak bir paylaşımda bulundu. Saniyeler içerisinde beğeni yağmuruna tutulan gönderide Selçuk, pandemi kelimesinin Türkçe karşılığının yaygınlaştırılması için tavsiyede bulundu.

Pandemi değil salgın

Korona virüsün hayatımıza girmesi ile birlikte yeni terimler de gündemde dolaşmaya başladı. Bunlardan biri de İngilizce kökenli "pandemi" kelimesi oldu. Aslında Türkçe bir karşılığı olan kelime ise medyada yabancı basından direkt olarak alındığı için bu şekilde yaygınlık kazandı. Konuya aradan geçen bir sene sonrasında ise Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk değindi. Selçuk, pandemi kelimesinin İngilizce olduğu için yerine Türkçe karşılığı olan "salgın kelimesinin kullanılmasını tavsiye etti.

Sağlığı korumak kadar mühim

Bakan Selçuk'un twiti kısa sürede beğeni yağmuruna tutuldu. Bakan Selçuk yaptığı paylaşımda bazı kelimelerin aniden dile girerek yaygınlaştığını açıkladı ve pandemi kelimesinin de bunlardan biri olduğunu söyledi. Selçuk, öğretmenler arasına bu kelimenin "salgın" olarak kullanıldığını hatırlatarak sağlığın korunması kadar önemli olduğunun altını çizerek herkesi Türk dilini korumaya davet etti.

5a.jpg

Özçekim de bu şekilde ortaya çıkmıştı

Seneler önce telefonların ön kısmına da kamera konması ile selfie maceraları sosyal medyada patlak vermişti. Ancak bu sefer olmayan bir kelime tüm dünyaya birden yayılmıştı. İngilizce'de "kendi" anlamına gelen ve fotoğrafçılık yapan kişinin kendisini telefonun ön kamerası çekmesine "selfie" dendi. Bu kelimenin kısa sürede tüm dünyada yaygınlaşması üzerine yine bir atılım yapıldı ve kelime yerine Türkçe bir karşılık önerildi. Cem Yılmaz'ın reklam filmlerine bile konu olan "özçekim" kelimesi Türk Dil Kurumundan geçen kelime oldu. Selfie kelimesine alternatif olanların arasında ise; ferdi, bengil, çekinti, sosyapoz gibi ilginç öneriler de vardı.

İlgili Haberler