Milyonlarca Telefon Kullanıcısını İlgilendiren Gelişme Cep Telefonlarına Yeni Düzenleme Getirildi

Milyonlarca Telefon Kullanıcısını İlgilendiren Gelişme Cep Telefonlarına Yeni Düzenleme Getirildi

Cep telefonu kullanan herkesi alakadar ediyor, cep telefonları için yeni bir düzenleme yürürlüğe girdi. Telefonlara dikkat, milyonlarca kullanıcıyı alakadar ediyor, mutlaka bildirmek gerekecek...

Yedi sene boyunca kullanılmayan telefonlar için yeni bir düzenleme getirildi. Taslakta yedi sene boyunca haberleşme şebekelerinden hizmet almayan telefonların IMEI kaydı silinecek. Yeniden aktive etmek için ise kullanıcıdan başvuru talep edilecek. 

Kaçak ve çalıntı telefon kullanımının önüne geçilmesi hedefleniyor

Amaçlanana göre elektronik kimlik bilgisine sahip olan akıllı telefonların, elektronik kimlik bilgilerini kaydetmesine karşın bu şekilde bir önlem alınacak. Bunun yanında kaybolan, kaçak olan ya da çalıntı olan telefonlar için elektronik haberleşme hizmeti verilmesinin önüne geçilmesi ile beraber  elektronik kimlik bilgisi başka cihazlara kopyalanan telefonlarla alakalı bir düzenleme yapılması öngörülüyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yayınladığı taslağa göre söz konusu düzenleme, ses çağrısı yapan cep telefonları ve "e - Call"  olarak bilinen 112 araç içi acil çağrı sistemleri ile beraber diplomat telefonlarını da kapsıyor.

Telefon nasıl aktif edilecek?

Taslakta yer alan açıklamaya göre yedi yıl boyunca elektronik haberleşme şebekelerini kullanmayan telefonların IMEI kaydı sistemden silinecek. Telefon tekrar kullanılmak isterse kullanıcısının başvuru yapması gerekecek. Eğer kullanıcı tespit edilemezse kaydı ithalatçı veya imalatçı firmanın yapması gerekecek. Ancak telefonun kaydedilmesi karşılığında her türlü hukuki, cezai, idari ve mali sorumluluk da aktif eden tarafından kabul edilmesi zorunlu olacak.

Telefon cihazının ithalatçısı veya imalatçısının faaliyeti eğer sonlanmışsa kullanıcıdan  ithalatçı veya imalatçı firmanın faaliyetine son verdiği ile alakalı bir belge talep edilecek. İşlemler tamamlandıktan sonra cihazın IMEI numarası beyaz listeye alınacak. Ancak eğer kapanma kararı çıkarsa kara listede kalarak kullanım dışına ayrılacak.

Diplomatların telefonları da dahil edildi

Taslakta yer alan diğer bir düzenlemeye göre diplomatların telefonları da abone kayıt merkezlerinden kayıt altında tutulacak. Bu nedenle de  ‘yabancı misyon kimlik kartı’ bulunanların cep telefon başvuruları abone kayıt merkezlerinde yapılacak.

En Yeniler