Milyonları İlgilendiren Uyarı! Cep telefonunuzdan hemen kaldırıp silin

Milyonları İlgilendiren Uyarı! Cep telefonunuzdan hemen kaldırıp silin

Telefonunuza bu uygulamaları güvenlik ve gizlilik için yüklediyseniz hemen kaldırın! Uzmanlar art arda açıklamalar yapıyorlar, neredeyse hiçbiri güvenli değil! Büyük uyarı geldi, resmen verilere erişerek....

VPN'leri daha güvenli bir internet kullanımı için telefonlarımıza yüklüyoruz. Ancak ünlü ve en çok indirme alan VPN şirketlerinden birinin ardı arkası gelmeyen skandallarına bir yenisi daha eklenince ortalık karıştı. 

Play Store'da yüz milyondan fazla indirmesi bulunan SuperVPN isimli uygulama daha öncesinde kötü amaçlı casus yazılımları gizlediği gerekçesi ile suçlanıyorken şimdi de kullanıcılarının verilerini güvende tutamadığı ortaya çıktı.

VPN'ler hakkında art arda açıklamalar geliyor

Teknik inceleme uzmanlarının ortaya koyduğuna göre SuperVPN çok tehlikeli görünüyor, hatta en basit görevlerde bile tavsiye edilmiyor. 
VPNpro'nun 105 milyondan fazla kullanıcının kredi kartı, özel fotoğraflar ve video gibi özel verilerinin çevrimiçi olarak satılabileceği uyarısı gelmişken özel görüşmelerin de kaydedilebileceği uyarısı yapılmıştı.

Uyarının üzerinden birkaç hafta geçmişti ki uygulama hakkında bir uyarı daha geldi. Yapılan uyarıya göre bilgisayar korsanlarının kullanıcılar ile sunucu arasındaki bağı keserek kullanıcıların kötü niyetli sunuculara yönlendirildiği öne sürülmüştü.

Resmen veriler satışa çıktı

Ardı ardına gelen uyarılar korkuturken uzmanlardan da telefonlardaki VPN'leri mutlaka silin uyarılar gelmeye başladı. İnternette güvenli bir şekilde gizlilikle dolaşmayı vaat eden VPN uygulamalarına dikkat edilmesi gerekiyor. Konu ile ilgili olarak CyberNews araştırma ekibi de bazı açıklamalarda bulundu. CyberNews, en popüler iç farklı VPN' incelediklerini ve buradaki kullanıcıların kimlik bilgileri ve cihaz verilerinin bir korsan forumunda satışa çıktığını açıkladı. 

Android VPN servislerinden olan yüz milyon yükleyicisi olan SuperVPN, elli bin yüklemesi olan ChatVPN ve on milyon yüklenmesi olan GeckoVPN'in incelendiği araştırmada, bu ihlallerin e-posta adresleri, isimler ve kullanıcı adlarını içerdiği ve toplamda 21milyon kullanıcıların ödeme verileri ve cihaz ayrıntılarının satıldığını dile getirdi. 

CyberNews, VPNPro'nun da çok fazla tehlike içerdiğini ve hala google playstore'da nasıl barınabildiğine şaşırdıklarını açıklarken yüz milyondan fazla indirmesi olduğuna şaşırdıklarını da dile getirdi.

kaynak : https://cybernews.com/ security / one-of-the-en- android-vpns-hacked-data-of- 21-milyon-kullanıcıdan-3- android- vpns-satışa-koy- çevrimiçi / .